Авторизація

     Забули пароль?


Реєстрація

   
Наше життя

Стомлюваність уваги: що це і який має вплив на глухих?

Ахмед Халіфа, слабкочуючий британський автор статей і блогер, поділився із читачами знаннями щодо стану, який хоч і мало відомий, однак дуже часто вражає людей у сучасному суспільстві, особливо впливаючи на глухих.


Чи знаєте ви, що втома є загальною проблемою для глухих людей, незалежно від того, наскільки у них легка або серйозна втрата слуху? Стомлюваність уваги не є чимось відразу очевидним для оточуючих людей і, зазвичай, не є темою, яку пов’язують з глухими людьми. Але це поширена проблема і виникає вона тоді, коли людині важко тримати увагу: вона так психічно втомлюється, що більше не може зосередитися.

Як людина, яка точно знає це відчуття, я можу сказати – це дуже виснажливо. Але важливо розуміти, що це таке, які є побічні ефекти і як ви можете з цим впоратися, незалежно від того, уражений у вас слух чи ні.


Що таке стомлюваність уваги?

Стомлюваність уваги – це поняття, яке використовується, коли механізми гальмування уваги вашого мозку працюють надто сильно — через те, що важко зосередитися.

Глуха людина повинна задіяти різні механізми уваги для того, щоб розтлумачити і, в результаті, зрозуміти, що говориться. Під час сприйняття інформації візуально й читання з губ вона має приділяти більше уваги, аніж людина із звичайним рівнем слуху, бо для розуміння мовлення використовує більше ресурсів мозку.

Існує багато прикладів та історій, коли глухі переживають зниження концентрації.

Ще один блогер Іан Нун у своєму блозі дуже влучно описав, що відчуває слабкочуюча людина із стомлюваністю уваги:

«Обробляти і конструювати зміст із напівпочутих слів і речень. Робити припущення та здогадки щодо контексту. А потім думати, що розумного сказати у відповідь на запитання. Це як одночасно складати пазли, розгадувати судоку (прим. авт. — головоломка з числами) і грати в скребл (прим. авт. — настільна гра у слова)».

Чуючим людям легше це зрозуміти, якщо нагадати їм досвід вивчення іноземної мови. Коли ви слухаєте когось, хто говорить мовою, яку ви вивчаєте, ви водночас подумки перекладаєте почуте на рідну мову, а потім працюєте над перекладом вашої відповіді на іноземну мову. Все це відбувається миттєво, але це може втомити вас, особливо якщо ви тільки почали вивчати іноземну мову.

Побічні ефекти стомлюваності уваги для глухих 

У дослідженнях, опублікованих Національним інститутом охорони здоров’я США, зазначається: «Діти, які страждають від повторюваної втоми, часто пропускають шкільну програму (з причин, не пов’язаних з фізичними недугами); мають підвищений ризик поганої академічної успішності, що робить їх менш готовими до подальшого навчання, з більшою ймовірністю провалу іспитів, ніж у однолітків, які не страждають від стомлюваності уваги».

Зрозуміло, що батькам досить тривожно, коли їхні глухі діти стикаються з перешкодами у повсякденному житті. Стомлюваність уваги – це ще одна річ, про яку треба турбуватися, бо діти, які ходять до школи, можуть мати проблеми з успішністю просто через те, що витрачають багато зусиль, щоб зосередитися на тому, щоб щось почути, прочитати з губ і зрозуміти зміст.

Є й інші побічні ефекти:

Ви відчуваєте, що вам потрібно подрімати. Я не з тих людей, хто полюбляє дрімати, але бувають випадки, коли через перевантаження уваги для відновлення енергії мені дуже кортить на короткий час провалитися у сон.

Головні болі можуть з’являтися та проходити. Ваш мозок напружено працює, тому природно, що можуть з’являтися головні болі, особливо якщо ви працюєте без відпочинку і перерви. Ви часто забуваєте їх робити, особливо коли багато роботи. І тоді з’являється головний біль – як нагадування, що час відпочити.

Оточення думає, що Ви недостатньо спите. Це тому, що людям зазвичай не зрозуміла причина вашої втоми і вони швидко приходять до висновку, що ви мало спите і вказують вам на це.

Ви закриваєтеся у власному світі. Це той момент, коли ви відчуваєте, ніби б’єтеся об цегляну стіну. Ваш мозок вимкнений і ви дивитеся відсутнім поглядом, іноді навіть не усвідомлюючи цього.

Люди думають, що ви грубі / ледачі / егоїстичні. Важко зосередитися, коли ви втомилися. Отже, цілком природно, що ви ненавмисно не слухаєте іншу людину, бо раптово відчуваєте сильну втому від постійного напруження і зосередження. В результаті створюється враження, що ви грубі / ледачі / егоїстичні.

Можна пропустити важливу інформацію. Очевидно, коли хтось розмовляє, ви можете «включатись і відключатись» на мить через те, що втомилися. В результаті ви пропустили щось... і не знаєте, що саме.

Може з’явитися так званий «синдром втрачених можливостей». Нерідко трапляється, що ви уникаєте відвідування соціальних заходів через втому. Ви так відчайдушно хочете вийти, поспілкуватися і просто весело провести час, але втома може бути занадто великою, і ви або взагалі нікуди не йдете, або йдете додому рано, тому що не можете витримати довше без відпочинку.

Як допомогти собі при стомлюваності уваги? 

Є кілька речей, які ви можете зробити, щоб допомогти собі впоратися із втомою через напруження уваги:

 • Робіть регулярні перерви протягом дня.
 • Ходіть на прогулянки та дихайте свіжим повітрям.
 • Пийте багато води протягом дня.
 • Намагайтеся перебувати в середовищі з низьким фоновим шумом.
 • Побудьте наодинці в тихому місці, якщо вам потрібно, тимчасово зніміть слуховий апарат (якщо ви ним користуєтесь).
 • Застосовуйте субтитри і переклад жестовою мовою для отримання інформації скрізь, де це можливо: під час перегляду телепрограм, відео, фільмів, відеороликів на YouTube тощо.
 • Спілкуйтеся в місцях з хорошим освітленням для покращення читання з губ.
 • Використовуйте систему «звукової петлі» (або аудіоіндукційної петлі), спеціально розробленої для людей, які користуються слуховими апаратами.
 • Будьте чуйними до тих, хто потребує умов для відновлення власних сил.
 • Намагайтеся бути відкритими до інших людей, відверто поясніть їм, як ви почуваєтеся.
 • На лекціях, зборах чи уроках при виборі місця для сидіння, сідайте ближче до спікера/викладача/лектора/інструктора.

Стомлюваність уваги є проблемою, але її дещо важко помітити. Незважаючи на те, що її не можна вилікувати, ви може з нею справлятися і покращити самопочуття.

Якщо ви чуюча людина і хочете краще зрозуміти, що таке стомлюваність уваги, наступного разу, коли ви відчуваєте себе втомленими після важкого робочого дня або після тривалої розмови, або навіть на соціальному заході, подумайте про те, що глухі люди можуть бути ще більше втомлені, ніж ви, якщо потрапили в таку ж ситуацію.

Якщо ви глуха людина, пам’ятайте, що вам потрібно полегшити собі задачу, якщо вам важко зосередитися. Піклуйтеся про себе.


Джерело: Блог А. Халіфи «Почуй мене!»
Посилання: https://hearmeoutcc.com/concentration-fatigue-affects-deaf-people/Іванна НАЗАРОВАгазета Наше Життя

Стомлюваність уваги: що це і який має вплив на глухих?

2019-07-18
Здоров'я / Допоможи собі сам https://ourlife.in.ua/uploads/posts/2019-07/1562583596_06a7cd01066e.jpg  Чи знаєте ви, що втома є загальною проблемою для глухих людей, незалежно від того, наскільки у них легка або серйозна втрата слуху? Стомлюваність уваги не є чимось відразу очевидним для оточуючих людей і, зазвичай, не є темою, яку пов’язують з глухими людьми. Але це поширена проблема і виникає вона тоді, коли людині важко тримати увагу: вона так психічно втомлюється, що більше не може зосередитися.
газета Наше Життя

Реклама


Популярне

НАМ ПОДОБАЄТЬСЯ