Авторизація

     Забули пароль?


Реєстрація

   
Наше життя

Як працювати зі статтями Конвенції ООН про права інвалідів

  15/04/2014     953      Paul    

При підготовці різних документів, пов’язаних із захистом прав інвалідів, часто необхідно працювати з Конвенцією ООН про права інвалідів. Це досить великий за обсягом документ, тому зорієнтуватись у його статтях вам допоможе цей матеріал.

Як виявляється, порядкові номери і зміст статей Конвенції ООН про права інвалідів легко запам’ятовуються.

 

Статті, кратні 5, позначають звичні права людини і головні події:

Стаття 5. Рівність всіх людей перед законом.

Стаття 10. Право на життя.

Стаття 15. Право на життя без тортур.

Стаття 20. Право на подорожування.

Стаття 25. Право на охорону здоров’я.

Стаття 30. Право на активний відпочинок.

Стаття 35. Контроль з боку ООН за дотриманням прав.

Стаття 40. Держави звітуються ООН про дотримання ними прав інвалідів.

Стаття 45. Законодавство має змінитись відповідно до Конвенції.

Стаття 50. Конвенція має існувати на рідній мові.

 

Поки що все виглядає просто. Тепер з’ясуємо, які прилег­лі до цих статей статті пов’язані з ними за змістом.

 

Головним чином ці статті вказують на обов’язки держави або суміжні права:

Стаття 3. Повний перелік прав осіб з особливими потребами.

Стаття 4. Повний перелік зобов’язань держави.

Статті 8 і 9. Держава має виховувати суспільство в дусі поваги до осіб з особливими потребами і забезпечує їм безперешкодність незалежного способу життя.

Стаття 11, 12, 13 і 14. Держава гарантує захист і безпеку осіб під час війни або лиха, їх недоторканість і судовий захист.

Стаття 16. Держава гарантує відсутність жорстокого і неналежного поводження з особою.

Стаття 18 і 19. Держава гарантує особі право на сім’ю і громадянство та вибір країни проживання.

Стаття 22, 23 і 24. Держава гарантує особі право на конфіденційність, недоторканість приватного життя, право на шлюб, сім’ю та освіту.

Статті 25 і 26. Держава гарантує особі охорону здоров’я.

Статті 27, 28 і 29. Держава гарантує особі право на працю, харчування, одяг і домівку та водночас право на участь в політиці без дискримінації.

 

Примітки:

Оскільки Стаття 30 присвячена відпочинку (праву зай­матись спортом, театром тощо), то, звичайно, попередні статті 27, 28 і 29, навпаки, присвячені праці та праву на участь в політичному житті.

У статті 25 мова йде про право на оздоровлення, а статті 22, 23 і 24 присвячені суто особистісним питанням, а саме: праву на конфіденційність, невтручання в приватне життя, сім’ю, право на освіту.

Оскільки Стаття 20 присвячена туризму і праву подорожувати, то, звичайно ж, попередні статті 18 і 19 пов’язані з правом на громадянство і обрання країни проживання.

Оскільки Стаття 15 присвячена праву на життя без тортур, то попередні статті 11, 12, 13 і 14 присвячені праву на судовий та інший захист інвалідів нарівні з іншими громадянами. Так, Стаття 11 присвячена праву на безпеку і захист під час війни або стихійного лиха.

Оскільки Стаття 10 присвячена праву на життя, то прилег­лі статті 8 і 9 присвячені вихованню суспільства в дусі поваги до осіб з особливими потребами і пропаганді неперешкоджання їх незалежному способу життя.

Стаття 5 присвячена рівноправ’ю інвалідів у суспільстві, тобто їх всебічній реабілітації, а попередні статті 1, 2, 3 та 4 декларують права інвалідів і обов’язки держави щодо забезпечення їх прав і всебічної реабілітації. Стаття 2 містить терміни, за допомогою яких відбувається реабілітація: недискримінація, розумне пристосування, спілкування, унідизайн тощо.

Підсумовуючи вищезазначене, можна зробити висновок, що стаття 5 Конвенції ООН про права інвалідів є провідною, оскільки вона декларує право інвалідів на рівноправ’я і всебічну реабілітацію, а інші статті є технічними, тобто забезпечують її виконання.

Для більш докладного ознайомлення з Конвенцією ООН про права інвалідів зверніться на веб-сторінку Організації Об’єднаних Націй www.un.org.ua/files/File/conv_ukr.pdf

 

Підготував К. МАЗАНОВ.газета Наше Життя

Як працювати зі статтями Конвенції ООН про права інвалідів

2014-04-15
В світі глухих https://ourlife.in.ua/uploads/posts/2014-04/1397476481_oon.gif

При підготовці різних документів, пов’язаних із захистом прав інвалідів, часто необхідно працювати з Конвенцією ООН про права інвалідів. Це досить великий за обсягом документ, тому зорієнтуватись у його статтях вам допоможе цей матеріал.

Як виявляється, порядкові номери і зміст статей Конвенції ООН про права інвалідів легко запам’ятовуються.

газета Наше Життя