Авторизація

     Забули пароль?


Реєстрація

   
Наше життя

Нотатки про Грузію 2

  04/01/2014     992      Paul    

Продолжение. Начало здесь.

 

Міжнародна конференція «Роль жестової мови в освіті глухих»

 

З 11 по 14 грудня у м. Тбілісі проходила міжнародна конференція на тему «Роль жестової мови в освіті глухих». Треба сказати, що ця тема є актуальною для Союзу глухих Грузії, бо статус жестової мови в їхній країні ще офіційно не визначений.

 

З головою Кутаїської організації Союзу глухих Грузії Тарієлом Верулашвілі.

 

Союз глухих Грузії хотів би, щоб статус грузинської жестової мови був прописаний в законодавчих документах так, як в Україні (ст. 23 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»). Доречно нагадати, що Грузія підписала Конвенцію Асамблеї ООН, проте, на відміну від України та Росії, ще не ратифікувала її.

 

Міжнародну конференцію відкрив
президент СГГ Аміран Бататунашвілі (в центрі).

 

Президент Союзу глухих Грузії Аміран Бататунашвили.

 

Отже, від міжнародної конференції очікували конструктивних зрушень у сфері визнання, захисту і підтримки національної жестової мови. На цей важливий захід були запрошені представники Молдови, Росії, Вірменії, Азербайджану й України.

На пленарному засіданні виступили представники України. Доповідь І.І. Чепчиної на тему «Позиція УТОГ в питанні захисту жестової мови» викликала багато запитань, бо напрями освітньої діяльності, які веде Українське товариство глухих спільно з Міністерством освіти і науки України, є новими для інших країн СНД. Багатьох цікавили правові аспекти запровадження української жестової мови в навчальний процес.

Доповідь Н.Б. Адамюк на тему «Дос­від України щодо визнання і запровадження національної жестової мови» стосувалася конкретних напрямів наукових досліджень лабораторії жестової мови Інституту спеціальної педагогіки НАПН України.

 

Про Союз глухих Грузії

 

Союз глухих Грузії (СГГ) створено у 1926 році як Союз глухонімих Грузії. Наразі Союз об’єднує 3000 осіб з порушеннями слуху.

Головними завданнями Союзу глухих Грузії є відстоювання законних прав та інтересів глухих, захист їх свобод, соціальна і трудова реабілітація та інтеграція нечуючих у суспільство.

В основу діяльності СГГ закладені наступні пріоритетні напрямки роботи:

— розвиток послуг перекладу жестової мови з метою забезпечення принципу рівноправ’я;

— гарантія забезпечення повної освіти глухим і слабочуючим;

— організація культурних і спортивних заходів для нечуючих;

— сприяння їм у працевлаштуванні.

 

УВП в Кутаїсі.

 

Будівля УВП в Батумі (повністю здана в оренду).

 

У складі СГГ працюють 9 місцевих організацій. Усі вони мають власні приміщення, крім Батумського, яке втратило своє приміщення і зараз розташовується у приміщенні УВП. Голова Батумської організації СГГ Заза Ахвледіані сам робить ремонт у цьому приміщенні (на фото).

 

Голова Батумської організації Заза Ахвледіані
власними силами проводить ремонт в офісі.

 

 

Будівля, у якій розташовані ЦП СГГ і Будинок культури глухих.

 

Штат місцевих організацій складається з 2 одиниць: голова і перекладач. Зарплата голів фінансується за рахунок місцевого бюджету та оренди, а оплата праці перекладачів здійснюється за рахунок Центрального правління Союзу глухих Грузії.

У штаті апарату ЦП СГГ працюють 13 осіб, а на термін дії проекту з метою видання першої граматики грузинської жестової мови (за рахунок коштів Агенції міжнародного розвитку Сполучених Штатів) до роботи залучені ще 12 осіб.

Збереглись будівлі УВП лише в Кутаїсі, Батумі та Тбілісі. Власного виробництва там немає, всі приміщення здаються в оренду.

Ось окремі факти про діяльність Союзу глухих Грузії за останні 10 років:

• Починаючи з 2005 року і по сьогоднішній день за фінансової підтримки міської адміністрації Союз виконує програму надання послуг перекладачів жестової мови мешканцям Тбілісі, яка називається «Танадгома» (тобто підтримка).

• З 2008 року по сьогоднішній день, за фінансової підтримки Агенції соціальних послуг, у Союзі глухих Грузії організована робота «Денного центру» для молоді, в якому щодня, окрім суботи і неділі, можна удосконалювати знання з жестової мови, грузинської мови, займатись у гуртках з інформатики, декоративно-прикладного мистецтва, іноземної мови, співів і танцю.

• У 2009 році, при підтримці Міністерства освіти і науки Грузії та Національного центру незалежного тестування, Союз глухих Грузії видав перший словник грузинської жестової мови. Він випущений у двох форматах: у вигляді книги і у вигляді збірника DVD-дисків.

• Відомі на весь світ казки «Натзаркекія» (грузинська народна казка про ледаря), «Червона Шапочка», «Кіт у чоботях» та інші були перекладені на грузинську жестову мову і випущені на DVD-дисках.

• У 2009 році, у столиці Чеської Республіки — Празі, на Міжнародному конкурсі краси серед глухих і слабочуючих «Нечуюча міс світу — 2009» і «Нечуюча міс Європи — 2009», члену СГГ Ніно Давітінідзе присуджено титул «Нечуюча міс Європи». Це велика подія в історії Союзу глухих Грузії, адже про цю перемогу нечуючої грузинської дівчини писали всі провідні світові інформаційні видання.

• У 2010 році силами Союзу глухих Грузії був організований 10-й Міжнародний конкурс краси для глухих і слабочуючих «Нечуюча міс світу» і «Нечуюча міс Європи», в якому взяли участь дів­чата з 34 країн світу.

• За підтримки найбільшого провайдера телекомунікаційних послуг — грузинсько-турецької компанії «Geocell», члени Союзу глухих Грузії отримали особливі привілеї у користуванні мобільним зв’язком.

• У 2012 році Агенція міжнародного розвитку Сполучених Штатів (USAID) надала фінансову підтримку СГГ з метою видання першої граматики грузинської жестової мови.

• У головному кафедральному соборі Грузинської Православної Церкви — Тбіліському Соборі Святої Троїці (Цмінда Самеба) — щонеділі проводиться Божественна літургія, яка виконується для нечуючих жестовою мовою.

• За фінансової підтримки Союзу глухих Грузії глухі і слабочуючі постійно спілкуються із зарубіжними друзями за допомогою відеокамери.

• Згідно з реформою, в законодавстві Грузії жестова мова була проголошена мовою навчання у грузинських спеціальних школах для глухих і слабочуючих.

 

Далі буде.

Н. АДАМЮК, І. ЧЕПЧИНА.газета Наше Життя

Нотатки про Грузію 2

2014-01-04
В світі глухих https://ourlife.in.ua/uploads/posts/2014-01/1388830789_img_2166_.jpg

Міжнародна конференція «Роль жестової мови в освіті глухих»

З 11 по 14 грудня у м. Тбілісі проходила міжнародна конференція на тему «Роль жестової мови в освіті глухих». Треба сказати, що ця тема є актуальною для Союзу глухих Грузії, бо статус жестової мови в їхній країні ще офіційно не визначений.

газета Наше Життя