В основі роботи — наш обов’язок

Розповідь про Вижницьку ТО УТОГ, що знаходиться на Буковині, у Чернівецькій області, хочеться розпочати з притчі. Один юнак, підійшовши до старця, запитав, чи робить він добро, коли допомагає знедоленим, відвідує хворих, подає кусок хліба голодному. «Ні, це не добро, це — твій обов’язок», — відповів старець.
І справді, для тих, хто працює в організаціях УТОГ, постійно допомагати людям з порушеннями слуху і мови — це обов’язок.
У Вижницькій ТО УТОГ на обліку перебуває 292 члени УТОГ, із них — 266 мешканців сільської місцевості. ТО УТОГ обслуговує три райони області: Вижницький, Путильський і Сторожинецький.
Путильський район повністю відноситься до гірської зони, два інших — наполовину мають статус гірського, де люди проживають один від одного дуже віддалено. Тому працювати доводиться у важких умовах, адже відвідати всіх вдома майже неможливо: потрібен транспорт, кошти. У цій роботі нам допомагають територіальні центри, з якими у нас уже протягом багатьох років налагоджений тісний зв’язок.
За клопотанням територіальної організації УТОГ 49 членів УТОГ похилого віку закріплено за районними територіальними центрами. А це означає, що двічі на тиждень глухих відвідує соціальний працівник; вони постійно отримують продуктові набори до Різдвяних та Великодніх свят, до Дня людей похилого віку та Міжнародного дня людей з особливими потребами. Завдячуючи співпраці з соціальними працівниками, ми змогли допомогти 32 членам УТОГ, інвалідам з дитинства, оформити пенсії з втрати годувальника.
Постійні зміни у пенсійному законодавстві, у порядку оформлення субсидій, підвищення цін на комунальні послуги — все це створює нагальну потребу в зустрічах та проведенні інформаційної роботи з кожним членом УТОГ. Двічі на місяць працівники ТО проводять інформаційно-роз’яснювальну роботу стосовно всіх нововведень у законодавстві України за участю представників сільських рад, районних управлінь праці та пенсійних відділень.
Працівники ТО постійно здійснюють роботу з пошуку коштів для надання матеріальної допомоги нашим нечуючим. Так, у 2017 році 10 членів УТОГ отримали матеріальну допомогу на суму 3900 грн. Також за спонсорські кошти передплачено 28 екземплярів газети «Наше життя». Ми вишукуємо можливості у забезпеченні членів УТОГ сурдотехнікою, але, на превеликий жаль, не в усіх районах вдається вирішити проблему: тільки 4 особам надали слухові апарати, а мобільні телефони члени УТОГ отримували ще у 2012 році.
Минулий рік був дуже напруженим, бо виникало дуже багато питань соціально-побутового характеру. Зараз відбувається децентралізація місцевих органів влади (об’єднання сіл та районних центрів у громади); проходять вибори старост громад, що дуже ускладнює вирішення багатьох питань. Навіть таке здавалось би найпростіше питання, як надання продуктових наборів до Міжнародного дня осіб з інвалідністю, яким займаються районні територіальні центри, було проблематичним, бо нечуючі жителі сіл відносяться до різних громад і потрібен був дозвіл на їх отримання. Особливо важкими для вирішення були питання оформлення в поліклініках районних центрів індивідуальних медичних карт з ІПР, які необхідні для працевлаштування інвалідів зі слуху, отримання ними мобільних телефонів та слухових апаратів. Важливим на даний момент є питання виявлення дітей з порушеннями слуху, що навчаються в масових школах. Адже після закінчення шкіл батьки таких дітей звертаються до нас з запитаннями, де можуть навчатися надалі ці діти. Ми приймаємо їх в члени УТОГ, розповідаємо про наше Товариство, надаємо консультації та практичну допомогу у подальшому навчанні чи працевлаштуванні.
Складним залишається питання проведення загальних зборів членів первинних організацій УТОГ, на які потрібні кошти, щоб виплачувати проїзні та витрати на харчування членів УТОГ. Адже проїзні квитки сьогодні не дешеві і люди, витрачаючи свої кошти, часто згадують часи, коли на зборах їм повертали вартість проїзду. Більше коштів необхідно й на відрядження, тому багато питань вирішуються за допомогою телефонних дзвінків.
Підсумовуючи всі негаразди та досягнення в роботі нашої ТО, хочеться запевнити членів УТОГ, що ми будемо вдосконалювати свою роботу у вирішенні проблем соціальної, медичної та трудової реабілітації осіб з порушеннями слуху.
М. ШЕШУРЯК, в.о. голови Вижницької ТО УТОГ (Чернівецька обл.)
СХОЖІ НОВИНИ





