Робота з членами УТОГ сільської місцевості на Тернопільщині
Долаючи труднощі та негаразди теперішнього часу, Тернопільська обласна організація УТОГ всупереч всьому здійснює свою діяльність, щоб члени УТОГ отримували різнобічну допомогу.
За період з початку року проведено всі заплановані оргмасові, культмасові і реабілітаційні заходи.
Особливої уваги потребують нечуючі члени Товариства з сільської місцевості, а їх на обліку у нас — 763 особи. Залишившись наодинці зі своїми життєвими проблемами, вони не завжди можуть прийняти правильні рішення, а то й взагалі питання залишаються невирішеними.
З метою проведення роз’яснювальної роботи та надання необхідної допомоги членам УТОГ проводяться загальні збори й подвірні обходи. У 2016 році проведено загальні збори у 21 первинній організації та здійснено 90 подвірних обходів, із них 43 — у сільській місцевості.
За 6 місяців 2017 року працівники організації відвідали вдома 40 нечуючих членів УТОГ, із них 18 — у сільській місцевості.
Першою чергою відвідуємо вдома тих членів УТОГ, які не прийшли на збори, або зверталися за вирішенням якихось проблем. Тоді необхідно поспілкуватися особисто з ними, членами їх сімей чи сусідами.
При проведенні подвірних обходів у сільській місцевості залучаються також працівники сільських рад, соціальні працівники територіальних центрів, щоб якщо людина одинока, на місці разом вирішити наявні проблеми.
Варто зазначити, що за останні роки члени УТОГ сільської місцевості стали рідше приїжджати на збори, мотивуючи це відсутністю коштів на проїзд, а деякі з них просять повернення грошей за квитки. Водії автобусів сільських маршрутів навіть слухати не хочуть про пільговий проїзд інвалідів зі слуху, хоча проведення зборів завжди планується на період з жовтня до травня, коли діють пільги.
Обласна організація УТОГ знаходить вирішення такого питання шляхом організації зустрічей в окремих районних первинних організаціях. Так, для обслуговування нечуючих у найвіддаленіших РПО УТОГ — Заліщицькій і Борщівській, за клопотанням обласної організації УТОГ у громадській приймальні Заліщицького районного пенсійного фонду виділено робоче місце для працівника Чортківської ТО УТОГ.
Питання, які можна вирішити з глухою людиною в районному управлінні праці та соціальної політики, пенсійному фонді, районній раді чи адміністрації, вирішуються на місці, а коли потрібен вплив чи сприяння на обласному рівні — звертаються до обласної організації УТОГ.
З’ясувавши шляхи вирішення цих питань в обласних установах, організовуємо зустрічі з нечуючими в районах, на яких інформуємо членів УТОГ про результати вирішення справ або про подальші дії для остаточного їх вирішення.
Такі зустрічі відбуваються в кожній ТО УТОГ. З членами УТОГ Тернопільської ТО УТОГ зустріч відбувається щомісяця в обласному Будинку культури УТОГ.
Виїжджаючи в територіальні організації для таких зустрічей у 2016 році, працівники облорганізації привозили гуманітарну допомогу для малозабезпечених нечуючих сільської місцевості.
Окрім гуманітарної допомоги, нечуючі мешканці села, які за станом здоров’я не працювали в колгоспі і не мають паїв, за клопотанням голів територіальних організацій УТОГ отримують від селянських спілок зерно, цукор, борошно.
Входить у практику роботи голів територіальних організацій УТОГ запрошувати на збори представників районних управлінь для вирішення питань, які обговорюються на зборах.
Прикро тільки, що не всі районні керівники прислухаються до наших прохань з підтримки нечуючих членів Товариства. Є такі, що навіть відповіді не надсилають.
За клопотанням голів ТО УТОГ отримують адресну матеріальну допомогу члени УТОГ районних первинних організацій до Міжнародного дня глухих, Міжнародного дня інвалідів, до Нового року.
У 2016 році таку допомогу на місцях отримали 172 особи.
Питання з обслуговування і надання членам УТОГ сільської місцевості соціально-побутової допомоги заслуховується на засіданні президії обласного правління УТОГ. Голови ТО УТОГ звітують про роботу із сільським контингентом нечуючих по кожній районній первинній організації. Виявляються недоліки, ставляться конкретні завдання для покращення роботи.
Актуальною була і залишається проблема працевлаштування випускників спецшкіл-інтернатів для дітей з порушеннями слуху.
Молодим людям, які закінчили школу, ПТУ чи коледж, важко знайти роботу і вони вимушені залишатися жити в селі чи шукати заробіток в місті, а інші сидять без роботи.
Є проблема із забезпеченням слуховими апаратами членів УТОГ, які мають за лишок слуху, особливо тих, хто мешкає в сільській місцевості. Якщо ті, хто працює і проживає в місті, мають можливість придбати їх за власні кошти, то для мешканців сільської місцевості це нереально.
Практикуємо такий спосіб: людина, яка мала слуховий апарат і з якоїсь причини ним не користується, приносить його до обласної організації. За кошти обласної організації ми ремонтуємо цей СА і віддаємо тому, хто без нього не може. Але це не вихід...
Може, колеги з інших областей поділяться своїми напрацюваннями у вирішенні всіх цих наболілих проблем?
Н. КОЦОВСЬКА,
голова Тернопільської обласної організації УТОГ
СХОЖІ НОВИНИ





