Авторизація

     Забули пароль?


Реєстрація

   
Наше життя

Нариси з історії створення та діяльності УТОГ на Закарпатті 4

Закінчення. Початок 1, 2 и 3.

 

Культурно­-масова діяльність та інформаційна робота

 

Понад три десятиліття керує Ужгородським будинком культури УТОГ Василь Васильович Ляхов. Він уміє залучати до художньої самодіяльності нечуючих Ужгорода та ближніх міст. Колектив працівників цього культзак­ладу — це ветерани художньої самодіяльності Олександр Токач та Тетяна Нірі. Вони брали участь у різного рівня конкурсах — від обласних до все­українських, передаючи свої навички молодому поколінню — випускникам спецшкіл і студентам коледжу.

 

Сатирична мініатюра у виконанні учасників художньої самодіяльності І. Кожарінової та М. Гнатів.

 

Майже немає в Україні такого ансамблю, як наш танцювальний, учасники якого вперше виступили ще у 70­ті роки, а тепер знову відродили народні танці закарпатського краю.Це Ганна Гнатів, Людмила Головнич, Магда Ясниська та Людмила Бумбак — гордість нашої ветеранської організації. Сучасні естрадні танці наполегливо вивчає Євгенія Кожарінова, голова міської організації УТОГ.

З хореографічно­танцювальними номерами виступають молоді учасники самодіяльності — Вікторія Калинич, яка сама є постановником сценічних номерів в жанрі хореографії; Діана Іванчов та Михайло Баранюк.

У жанрі пантоміми і клоунади пробує свої сили Михайло Жменяк під керівництвом досвідченого майстра цього жанру — Олександра Токача, якому притаманне тонке почуття гумору.

 

Учасниця художньої самодіяльності ОБК УТОГ Діана Іванчов.

 

У Будинку культури УТОГ здійснюється також інформаційна робота. Для ветеранів Товариства організовуються бесіди із циклу «Їх імена — наша історія». Крім того, в кожній територіальній організації вшановують ювілярів, готуючи їм концертне вітання та подарунки. А восени проводять свята врожаїв, коли сільські жителі та дачники мають можливість порадувати всіх плодами, вирощеними власними руками.

В Будинку культури УТОГ до річниці створення Українського товариства глухих щороку готується урочис­те святкування з нагородженням наших ветеранів.

За побажаннями людей старшого віку були проведені екскурсії в Ботанічний сад м. Ужгорода, в Закарпатський краєзнавчий музей і Музей архітектури та побуту.

Також досить насиченою була паломницька екскурсія по великих монастирях Закарпаття за сприяння архімандрита Свято­Воскресенського чоловічого монастиря в Ужгороді Марка (Куштан) та ієродиякона Діонісія.

Це були не просто екскурсії, а незвичайні подорожі у минуле нашого краю.

 

Екскурсія в Закарпатський краєзнавчий музей.

 

Будинок культури УТОГ традиційно готує відзначення Міжнародного дня глухих та Міжнародного дня інвалідів. До цих дат в клубі проходять урочистості й концертні програми.

 

 

Сучасний стан виробничих підприємств області

 

Ужгородський учбово­виробничий комбінат діяв до 1966 р. Потім відбулося його офіційне розділення на ме­б­леве і швейне підприємства, які стали іменуватися як учбово­виробничі  підприємства № 1 і № 2.

Пізніше УВП № 1 змінив назву на ВП «Синевир» УТОГ. Тривалий час це меблеве підприємство займалось виготовленням кухонних буфетів, столів і стільців, віконних рам і дверей.

З придбанням нового технічного обладнання тут почали виготовляти вироби з євробрусу, а також один цех виготовляє вікна з металопластику.

З 2014 року очолює це підприємство О.В. Гудзинський. Попередні керівники залишили нелегку «спадщину», пов’язану з великою сумою кредиторської заборгованості. Тому Олександр Віталійович вимушений значну суму доходів підприємства відраховувати на погашення боргів.

Попри всі фінансові негаразди, підприємство продовжує працювати, здійснює пошук замовлень. За 2015 рік на «Синевирі» створено вісім нових робочих місць для інвалідів. Згідно з Програмою директора на 2016 рік, для зниження собівартості продукції був підписаний контракт на придбання матеріалів та фурнітури з однією з польських фірм. Планується досягти обсягів реалізації продукції до 5000 тис. гривень; провести ремонт виробничих приміщень з метою поліпшення санітарно­гігієнічних умов праці й санітарний ремонт гуртожитку. А головне завдання — зберегти колектив, адже кількість працюючих інвалідів зі слуху на «Синевирі» щороку зменшується.

З 2010 року очолює Ужгородське виробниче підприємство №2 УТОГ Н.В. Марценюк. Нею докладено чимало зусиль, щоб підприємство перейшло на поглиблену співпрацю з європейськими фірмами з пошиття одягу. Обсяг виробниц­т­ва продукції тут складає 4050 тис. гривень. Підприємство працює стабільно. Обсяг виготовлення продукції на український ринок у минулому році збільшився до 1 млн. 200 тис. гривень, що на 22 % більше, ніж у 2014 році.

З метою збільшення чисельності працюючих на УВП № 2 налагоджена співпраця з Центром зайнятості міста, зі школами­інтернатами для нечуючих дітей. Завдяки цьому було прий­нято на роботу 27 осіб, з них п’ятеро нечуючих. Середньомісячна заробітна плата глухих у 2015 році становила 1446 гривень, заборгованості не було.

 

У 2015 році УВП № 2 отримало від Закарпатського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів кошти на проведення капітального ремонту двох туалетних кімнат та встановлення металопластикових вікон у виробничих цехах. За кошти від орендної плати проведено ремонтні роботи тих приміщень фабрики, які здаються в тимчасову оренду згідно з договорами.

Програмою директора на 2016 рік передбачається створення на УВП № 2 двох додаткових робочих місць для інвалідів зі слуху і проведення ремонтних робіт у розкрійному та швейному цехах з технічним пере­оснащенням і реконструкцію грузових ліфтів. Це буде можливим при умові виділення коштів обласним відділенням Фонду захисту інвалідів. Також розпочато ремонт та встановлення віконних блоків і дверей у гуртожитку. В економічній сфері на підприємстві планується довести рівень середньомісячної заробітної плати інвалідів до 2090 гривень.

Соціальний розвиток колективу передбачає зустрічі адміністрації з трудовим колективом з питань підбиття підсумків виконання важливих контрактних замовлень, обговорення планів на майбутнє, питань виробничої дисципліни та ін.

На підприємстві уважно ставляться до ветеранів та молодших працівників. Тут є гарною традицією привітання іменинників та ювілярів, у тому числі й на шпальтах газети «Наше життя» УТОГ. У здійсненні роботи з колективом директору УВП № 2 допомагає заступник по НВР К.В. Стільник.

 

 

Територіальні організації УТОГ  Закарпатської області

 

Заслуговують на повагу й шану керівники територіальних організацій Закарпатської обласної організації УТОГ, які за тривалий час роботи докладали максимум зусиль, піклування і власної ініціативи задля надання всебічної допомоги інвалідам по слуху, вирішення проблем соціально-побутового характеру, слухової і трудової реабілітації.

Програмою Ужгородської міської ради щодо підтримки громадських організацій соціального спрямування у 2015 році виділено 12 тисяч гривень, всі ці кошти були використані на матеріальну допомогу 60 інвалідам зі слуху.

В районах області також були підготовлені програми фінансової підтримки громадських організацій інвалідів на 2015 рік. Так, Хустською райдержадміністрацією було виділено 2 тисячі гривень на оплату за комунальні послуги (природній газ) Хустської територіальної організації УТОГ, а ще 2 тисячі гривень використані на матеріальну допомогу 40 глухим.

Виноградівська райдержадміністрація виділила 3 тисячі гривень на матеріальну допомогу членам Виноградівської ТО УТОГ — для 30 нечуючих.

Мукачівська міська рада затвердила кошторис Програми в розмірі 2 тисяч гривень, але виділила лише половину, що була використана на матеріальну допомогу делегатам звітно-виборної конференції УТОГ.

Окрім тісної співпраці з органами державного управління на місцях по розробці програм соціального спрямування для вразливих верств населення, обласна організація УТОГ та її районні осередки працюють з місцевими управліннями праці та соцзахисту населення стосовно надання інвалідам одноразової грошової допомоги. Так, у департамент соціального захисту населення в 2015 році було подано 16 пакетів документів на виділення важкохворим глухим грошової допомоги, а в управління праці та соцзахисту м. Ужгорода щокварталу подавались клопотання і список на 10 осіб для надання їм одноразової грошової допомоги.

Аналогічні клопотання подавались головами Хустської, Воловецької, Великоберезнянської і Тячівської територіальних організацій УТОГ до місцевих управлінь, котрі також виділяли глухим грошову допомогу. Отже, співпраця з держадміністраціями здійснюється постійно і майже завжди дає хороші результати.

Що стосується надання допомоги членам Товариства у вирішенні побутових питань, численні звернення за роз’ясненнями по пенсіях та соціальних виплатах — то це будні роботи голів і перекладачів організацій УТОГ.

Закарпатська обласна організація УТОГ була і залишається відомою і авторитетною громадською організацією в краї. Хай і надалі вона лідирує серед громадсько-суспільних об’єднань, як найстарша, наймасовіша і найдієвіша організація, яка достойно ввійшла до історії Закарпаття!

 

М. МАРИНКЕВИЧ.

 

 

 газета Наше Життя

Нариси з історії створення та діяльності УТОГ на Закарпатті 4

2016-07-14
УТОГ / В організаціях УТОГ https://ourlife.in.ua/uploads/posts/2016-06/medium/1465382609_ekskurs_ya-v-zakarpatskiy-kra_znavchiy-muzey.jpg

Понад три десятиліття керує Ужгородським будинком культури УТОГ Василь Васильович Ляхов. Він уміє залучати до художньої самодіяльності нечуючих Ужгорода та ближніх міст.

газета Наше Життя