Авторизація

     Забули пароль?


Реєстрація

   
Наше життя

Нариси з історії створення та діяльності УТОГ на Закарпатті 3

Продовження. Початок 1 и 2.

 

Організаційно-­масова, реабілітаційна робота та соціальне партнерство Закарпатської обласної організації УТОГ

 

Протягом семидесяти років у Закарпатській обласній організації УТОГ відбулися 24 обласні звітно-­виборчі конференцій, на яких було обрано 13 її керівників, з них троє — з порушеннями слуху. Це М.М. Рацин, обраний у 1968 році; П.СТруфанов — у 1981 році, і В.МСтільник — у 1991 році.

Найдовший час — 15 років — керував організацією Володимир Михайлович Стільник. Саме він першим із глухих керівників області здобув вищу освіту, закінчивши Київський педагогічний інститут ім. М. Горького у 1996 році.

У своїй діяльності Володимир Михайлович надавав перевагу культурно-­масовій роботі, своїм особистим прикладом залучав нечую­чих закарпатців до активної участі у підготовці концертних програм Ужгородського будинку культури глухих. Як учасник художньої самодіяльності, він неодноразово виступав на республіканських оглядах митців хореографічного жанру, брав участь у концертах.

Завдяки В.М. Стільнику обласна організація взяла курс на підвищення свого рейтингу і тримала цю планку тривалий час найвище серед усіх громадських організацій в області.

Також Володимир Михайлович переймався проблемами виробничих підприємств УТОГ, які працювали в Ужгороді. Часто бував в цехах, спілкувався з робітниками, цікавлячись їхніми проблемами, обговорював проблеми з директорами обох ужгородських УВП УТОГ і на засіданнях президії пропонував ділові рішення для  розв’язання тих чи інших проблем, пов’язаних з виробничим процесом та соціальним захистом нечуючих працівників.

За значні здобутки у виробничій сфері, успішне завершення будівницт­ва швейної фабрики та її запуск, чуйне ставлення до працівників, за поданням президії Закарпатської облорганізації УТОГ, у 1993 році директору Ужгородського УВП № 2 УТОГ Федору Юрійовичу Шутяку було присвоєне звання «Почесний член УТОГ». Він очолював підприємство з 1971 по 2004 рік.

 З 2007 року обіймає посаду голови облорганізації УТОГ Наталія Сергіївна Булеца. Вона тривалий час працювала в Ужгородській територіальній організації глухих і на посаді перекладача, і на посаді голови, добре знає роботу в УТОГ, побувала майже у всіх сім’ях нечуючих ужгородців, знайома з проблемами кожного глухого, з їхніми настроями. Наталія Сергіївна приділяє найбільше уваги вирішенню різнобічних питань, які хвилюють нечуючих.

 

А оскільки в останні роки відбувається тотальне зубожіння людей, пов’язане з галопуючим зростанням цін на основні продукти харчування, медикаменти і комунальні послуги, Наталія Сергіївна постійно клопоче скрізь — у державних і громадських організаціях, благодійних і релігійних фондах — про надання матеріальної та гуманітарної допомоги членам Товариства, особливо малозабезпеченим членам  УТОГ, ветеранам, людям старшого покоління та виробничникам.

Наприклад, лише у 2015 році отримали грошову допомогу (1—2 рази за рік) 420 осіб з числа нечуючих людей похилого віку на загальну суму 55500 грн.

Також кожен квартал інваліди запрошувались на благодійні обіди в їдальні та кафе за кошти благодійних фондів, які до великих свят ще й вручали кожному ветерану або сім’ї цінні продуктові набори вартістю 150—200 гривень.

Допомагає працівникам обласної організації та ТО УТОГ в роботі з ветеранами голова Закарпатської обласної Ради ветеранів УТОГ Людмила Іллівна Бумбак, колишній майстер виробничого навчання Ужгородського ВП №1 УТОГ, нині — активістка міської організації та Будинку культури глухих.

 

 

Робота з нечуючими дітьми та молоддю

 

Особлива увага в організації УТОГ на Закарпатті приділяється роботі з молоддю та учнями спеціальних шкіл­інтернатів для дітей з порушеннями слуху в Ужгороді та Хусті.

Голова обласної Молодіжної ради УТОГ Микола Соценко вміє зорганізувати однолітків і через соціальні мережі агітує їх брати активну участь у спортивно­оздоровчих і культурно­дозвіллєвих заходах. Він обраний членом президії правління Закарпатської облорганізації УТОГ і відповідає за роботу серед молоді.

З 2007 року, за ініціативи директора Ужгородської спеціальної загальноосвітньої школи­інтернату І—ІІІ ступенів Н.І. Бушко та з дозволу Закарпатської обласної ради й згоди департаменту освіти, цей навчальний заклад перейшов на 12­річний термін навчання учнів, тобто школа отримала можливість надавати вихованцям повну середню освіту.

Саме тому з’явились широкі перспективи перед випускниками закладу стосовно вступу до вищих навчальних закладів. У 2015—2016 навчальному році 23 нечуючих закарпатця навчались у вишах України І–ІV рівнів акредитації. З них — у Національному педагогічному університеті імені М. Драгоманова навчається Вікторія Калинич; у Київському державному коледжі легкої промисловості навчаються чотири випускники наших спецшкіл; у коледжі мистецтв імені А. Ерделі Закарпатського художнього інституту — семеро випускників. Ще один студент — Олександр Галайчук, родом із Рівненської області, завершує навчання в нашому художньому інституті. В Київському регіональному вищому профучилищі будівницт­ва навчаються двоє випускників, а в Закарпатському машинобудівному технікумі — троє випускників із Хустської спеціальної загальноосвітньої школи­інтернату І—ІІ ступенів. Ще кілька випуск­ників навчаються в ліцеях та місцевих профтехучилищах області.

Важливою подією стало відкриття у березні цього року Центру трудової та фізичної реабілітації на базі Хустської спеціальної загальноосвітньої школи­інтернату. Директор школи Б.В. Деленко доклав багато зусиль для реалізації цієї чудової ідеї. На відкритті Центру були присутні керівники міста й області на чолі з губернатором Закарпаття Геннадієм Москалем.

Ми пишаємося недавніми випуск­никами Ужгородської спецшколи­інтернату — Наталією Горбачук і Валерією Метенько, котрі здобули вищу педагогічну освіту на факультеті дефектології Київського педуніверситету і повернулись «в рідні пенати» вже як вихователі.

Отже, підвищенню освітнього рівня наших членів Товариства надається належна увага, піклуються й про подальшу долю нечуючих випускників, допомагаючи працевлаштовувати їх на підприємствах УТОГ та на підприємствах і в організаціях інших форм власності.  Зокрема, минулого року випуск­ниці школи поповнили трудовий колектив Ужгородського УВП № 2 УТОГ.

Активісти Молодіжної ради беруть участь у підготовці та проведенні розважально­ігрових програм для молоді, приурочених до відповідних дат. Так, щороку в клубі УТОГ цікаво і весело проводяться вечори розваг та відпочинку до Дня святого Валентина, 8 Березня, Дня сміху, Дня молоді.

 

Виступ молодих закарпатців на «Іграх патріотів — 2015».

 

Серед дозвіллєвих заходів наша молодь полюбляє виїзди на природу, організовує спортивні ігри та змагання, також щороку проводиться конкурс на кращого рибалку. Обласні «Ігри патріотів» теж проводяться в лісо­парковій зоні Ужгородщини.

Відзначаються масовістю туристичні походи в Карпати зі сходженням на найвищу вершину — Говерлу, ініціатором яких виступає активіст ВП «Синевир» УТОГ Павло Куцин. Виїзні екскурсії по історичних місцях — в м. Львів, на Мукачівщину, в смт. Солотвино, які організовує Микола Соценко, збагачують кругозір екскурсантів.

 

Учасники минулорічного обласного конкурсу рибалок.

 

Щороку в Будинку культури проводяться обласні конкурси краси «Міс УТОГ», а переможниці беруть участь у всеукраїнських конкурсах, де завойовують заслужені нагороди.

 

Далі буде.

 

М. МАРИНКЕВИЧ.газета Наше Життя

Нариси з історії створення та діяльності УТОГ на Закарпатті 3

2016-06-05
УТОГ / В організаціях УТОГ https://ourlife.in.ua/uploads/posts/2016-05/1464689521_vseukr.jpg

Протягом семидесяти років у Закарпатській обласній організації УТОГ відбулися 24 обласні звітно-­виборчі конференцій, на яких було обрано 13 її керівників, з них троє — з порушеннями слуху. Це М.М. Рацин, обраний у 1968 році; П.СТруфанов — у 1981 році, і В.МСтільник — у 1991 році.

 

газета Наше Життя