Авторизація

     Забули пароль?


Реєстрація

   
Наше життя

Нариси з історії створення та розвитку мережі УТОГ на Чернігівщині

 

(До 80-ї річниці з дня утворення Чернігівської облорганізації УТОГ) 

У процесі розвитку Українського товариства глухих, 25 жовтня 1935 року, був утворений і Чернігівський обласний відділ УТОГ. Першим головою його організаційного бюро був глухий Василь Леонтійович Воскобойніков, а з 1936 по 1941 рік обласний відділ очолював Василь Іванович Люберець.

 

Перша будівля Чернігівського облвідділу глухих.

 

Для новоутвореної організації УТОГ у Чернігові було виділено приміщення в старому дерев'яному будинку з двома кімнатами, де розмістились також біб­ліотека і костюмерна.

 

В.Л. Воскобойніков.

 

Г.Р. Пікінер.

 

До війни обласний відділ глухих здійснював облік нечуючих, організовував роботу гуртків та спортивну роботу (члени УТОГ займались легкою атлетикою, кульовою стрільбою, лижами, шашками, шахами).

Всю цю роботу проводили глухі активісти, оскільки штатних працівників організації тоді ще не було. Діяла школа по ліквідації неграмотності серед глухих. У той час більшість нечуючих працювала в артілях інвалідів та кустарних майстернях.

Під час Великої Вітчизняної війни діяльність обласної організації УТОГ припинилась. На жаль, під час війни були втрачені всі документи.

Після визволення Чернігівщини від німецько-­фашистських окупантів, з кінця 1943 року, відновлюється робота: організовується учбово­виробничий комбінат, широкого масштабу набувають заходи з працевлаштування нечуючих.

Починаючи з 1 червня 1945 року, знову розпочали роботу Чернігівський обласний відділ УТОГ та клуб глухих. Головою обласного відділу та директором клубу був глухий Григорій Романович Пікінер.

У післявоєнні 1946–1948 роки організаторами діяльності обласної та міської організацій УТОГ були: Ілля Самуїлович Зів, Іван Іванович Соломко, Яків Степанович Лисиця, Георгій Афанасійович Бурдученко, Емма Львівна Гармаш.

 

Нечуючі за грою в шахи.

 

Весь час велась робота по залученню нечуючих в ряди УТОГ, з професійної підготовки, працевлаштування, соціального захисту та побутового обслуговування. Почали створюватися первинні осередки. У 1945 році на обліку в організації перебувало 1992 інваліди зі слуху.

У 1944 році у м. Прилуки за рішенням Чернігівського обласного відділу УТОГ та при допомозі Прилуцького соцзабеза відкрився перший клуб при районній організації УТОГ. Тут же працювала школа для навчання глухонімих дітей, яка мала навчальний корпус, спальний корпус, їдальню та кухню, а також службові приміщення. Школа була розрахована на 130 учнів. Завучем з 1935 року був П.Я. Лізунов. При навчальному закладі працювали швейна та столярна майстерні, діяли гуртки: художній, художнього читання та драматичний.

 

Прилуцький будинок культури УТОГ (1962 рік).

 

Прилуцька ТО УТОГ (2011 рік).

 

У 1960 році у Прилуках розпочато будівництво власного нового будинку культури глухих, яке було пов’язано з труднощами: бракувало будматеріалів, цегли. Здано його в експлуатацію в 1962 році.

У 1947–1948 роках проводиться перший післявоєнний обмін членських квитків УТОГ, під час його проведення складаються нові списки глухих. Для більш ефективної діяльності серед нечуючих області відкриваються наступні МРО УТОГ: Прилуцька (1944 р.), Ніжинська (1950 р.), Корюківська (1954 р., вона з 1962 року стала Щорською), Новгород­Сіверська (1953 р.), Сосницька (1963 р.), Ічнянська (1965 р., в с. Монастирищі), Бахмацька (1963 р.), Козелецька (1963 р., в с. Чемері), Городнянська (1964 р., в с. Тупичеві).

 

Лижні змагання нечуючих.

 

Легкоатлетичні змагання серед нечуючих.

 

Післявоєнні роки відзначені підйомом організаційно­масової, культурно­масової та спортивної роботи. Вже в перші роки утворення осередку Товариства глухих у Чернігові відчувається великий інтерес глухих до спорту та мистецтва. З 1946 року здійснюється підготовка спортсменів Чернігова до республіканських змагань з легкої атлетики. 28 серпня 1946 року команда нечуючих легкоатлетів з 9 чоловік вперше взяла участь у респуб­ліканських змаганнях в Одесі.

В 1949 році п’ять учасників художньої самодіяльності Чернігова здійснили перший виїзний концерт до Прилук.

З 1948 по 1954 рік обласний відділ УТОГ очолював Григорій Васильович Кислий.

 

У травні­червні 1955 року у Чернігівському обласному відділі проводяться виїзні збори по районах, здійснюється уточнення контингенту глухих, прийом у члени УТОГ, надання глухим сільської місцевості різнобічної допомоги. На той час облвідділ обслуговував такі райони: Чернігівський, Михайло­Коцюбинський, Добрянський, Ріпкинський, Любецький.

 

О.Д. Углач.

 

З 1954 по 1966 рік головою обласної організації УТОГ був Олександр Денисович УГЛАЧ.

 

О.Д. Углач проводить серед глухих огляд преси.

 

Завдяки його таланту керівника, обласна організація у той період працювала плідно й переживала свій розквіт. Саме тоді побудовані: Чернігівський обласний будинок культури (1958—1959 рр.) та Прилуцький будинок культури (1960—1962 рр.), клуби в Ніжині (березень 1962 р.), Щорсі (1962—1963 рр.) та Новгород-­Сіверському (1964 р). Пізніше, у 1968 році, побудований Бахмацький клуб глухих.

 

Л.В. Пінчук.

 

З 1966 по 1987 рік обласну організацію очолювала Лія Василівна ПІНЧУК, а з 1987 по 2002 рік — Ірина Іванівна ЧЕПЧИНА.

 

I.I. Чепчина.

 

Очоливши роботу Чернігівської обласної організації УТОГ, І.І. Чепчиній невдовзі довелося стикнутися з труднощами у період розпаду Радянського Союзу та початку утворення нової незалежної української держави. В ці часи обласна організація УТОГ відчувала певні фінансові проблеми. Але, незважаючи на труднощі, для досягнення поставлених цілей у роботі обласної організації УТОГ, Ірина Іванівна наполегливо налагоджувала та підтримувала тісних зв’язків з державними органами влади, самоврядування, іншими громадськими організаціями тощо з метою привернення уваги до проблем нечуючих та для вирішення найважливіших питань щодо їхнього соціального захисту та реабілітації.

 

Нариси з історії створення та розвитку мережі УТОГ на Чернігівщині

Л.В. Пінчук, М.І. Неплюй, А.М. Отрюх, О.І. Климок.

 

 О.Д. Углач, І.І. Чепчина, Г.М. Кезля.

 

З метою сприяння активності молоді з порушеннями слуху в усіх сферах життєдіяльності Товариства організовуються та проводяться спільні оргмасові заходи, зустрічі з учнями в Чернігівській та Сосницькій спецшколах області.

 

І.І. Чепчина на випускному вечорі Сосницької спецшколи-інтернату для глухих дітей.

 

За зверненням І.І. Чепчиної до керівництва Чернігівського юридичного коледжу у 1995 році у цьому виші організовані перші дві спеціальні групи глухих студентів заочного навчання. Перший випуск 33 нечуючих студентів відбувся у 1998 році, вони отримали дип­ломи юристів та бухгалтерів.

 

На фестивалі сатири та гумору «Біла ворона», м. Гомель, Білорусь.

 

 І.І. Чепчина з обласною Радою ветеранів УТОГ у м. Гомелі, 2001 рік.

 

Ірина Іванівна приділяла особливу увагу організації та проведенню культурно­масових заходів. Для задоволення культурно­дозвіллєвих потреб членів УТОГ Чернігівської області вона започаткувала традицію зустрічей з друзями з м. Гомеля братньої респуб­ліки Білорусь, де колектив нечуючих Чернігівщини не один рік брав участь у фестивалі сатири та гумору «Біла ворона» та спортивно­оздоровчому заході «Нептун».

 

Далі буде.

 

В. ЛИСЕНКО, інструктор­методист у справах глухих Чернігівської обласної організації УТОГ.

 газета Наше Життя

Нариси з історії створення та розвитку мережі УТОГ на Чернігівщині

2015-11-03
УТОГ / В організаціях УТОГ https://ourlife.in.ua/uploads/posts/2015-10/medium/1445850012_foto-1-cherngvskiy-oblasniy-vddl-gluhih-.jpg

У процесі розвитку Українського товариства глухих, 25 жовтня 1935 року, був утворений і Чернігівський обласний відділ УТОГ. Першим головою його організаційного бюро був глухий Василь Леонтійович Воскобойніков, а з 1936 по 1941 рік обласний відділ очолював Василь Іванович Люберець.

 

газета Наше Життя

Реклама


Популярне

НАМ ПОДОБАЄТЬСЯ