Авторизація

     Забули пароль?


Реєстрація

   
Наше життя

Львівська обласна організація УТОГ та її історія

Підбиваючи підсумки минулого року, хочемо розповісти про головний захід спільноти нечуючих Львівщини, історія створення якої бере свій початок у далекому 1939 році. Рік, який заклав початок довгому шляху, завдяки якому глухі львів’яни змогли встановити контакт світу тиші зі світом, який ніколи не потерпав від засилля безмовності. Саме з такою шляхетною метою була створена Львівська обласна організація УТОГ.

 

 

Для виконання статутних завдань у її складі діє розгалужена мережа, що сьогодні складається:

— з територіальних організацій УТОГ — Львівської, Перемишлянської, Золочівської, Стрийської, Самбірської;

— центрів культури і дозвілля — Львівського, Бродівського, Дрогобицького;

— первинних організацій підприємств УТОГ — Львівського ШП «Силует», Бродівського МП «Явір», Дрогобицького МП «Карпати».

З висоти прожитих років ми переглядаємо фотографії минулого, пожовклі та побляклі, та мимоволі стаємо свідками нашої історії, яка промовляє до нас датами та подіями. Заглиблюючись у минуле, ми розуміємо, наскільки цікавими були ті роки. Історію творять люди, і саме цим людям був присвячений наш ювілейний захід, який відбувся не так давно у Львівському центрі культури та дозвілля УТОГ.

Усіх присутніх у залі об’єднала молитва про Україну у виконанні учнів школи Марії Покрови. Розпочало нашу урочисту частину благословенне слово отця Любомира. Він побажав усім нам бути в такий нелегкий час єдиною родиною, допомагати один одному та жити з глибокою вірою в серці, що український народ був, є і буде благословенний та об’єднаний.

 

 

У відповідь голова Львівської облорганізації УТОГ В.В. Балдига подякував отцю Любомиру — духовному наставнику спільноти нечуючих м. Львова, за постійну плідну співпрацю та добрі слова.

Далі на сцену був запрошений заступник голови Центрального правління Українського товариства глухих, член президії ЦП УТОГ, директор Львівського ШП «Силует» УТОГ — Ю.Л. Горощак, який подякував працівникам Львівської обласної організації УТОГ за самовіддану працю та вручив грамоти Центрального правління Товариства.

Також на нашому ювілейному святкуванні були присутні гості від міської влади та громадських організацій: голова комісії з питань бюджету, соціально-економічного розвитку і комунальної власності Львівської обласної ради Я.Д. Качмарик, начальник управління соціального обслуговування та захисту населення Департаменту соціального захисту населення Львівської обласної державної адміністрації

 

 

Т.Д. Медвідь, заступник директора Львівського обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів Р.Д. Івать, заступник відділу соціальних програм управління соціального захисту Львівської міської ради О. Неділя, голова Львівської обласної асоціації інвалідів ВОІ СОІУ Л.А. Тарасенко, голова Львівського центру соціального захисту та реабілітації інвалідів «Созарін» О.Я. Кернякевич, голова правління Львівського обласного відділення фонду реабілітації інвалідів Я.В. Грибальський, менед­жер з персоналу дочірнього підриємства «САВСЕРВІС КАРПАТИ» Я. Завгородня.

Турботою та увагою в нашому Товаристві не обділені дошкільні та інші навчальні заклади для дітей з порушеннями слуху. Адже саме в них формується наше майбутнє.

Для глухих дітей у Львові ще за Австро-Угорщини на пожертви Львівської громади у 1830 році було засновано нав­чальний заклад. Його фундатором став австрійський цісар Франц І, який вніс 18 тисяч злотих на розвиток школи. Нині її директором є Ю.М. Крамар.

Підкамінська спецшкола-інтернат заснована у 1950 році. Сьогодні школа на чолі з директором Б.М. Українцем нав­чає своїх вихованців за авторськими програмами.

 

 

Для потреб дітей з порушеннями слуху працює Жовківська спецшкола-інтернат, створена у травні 1959 року. Педагогічний колектив очолює Г.Р. Пікловська.

У 1981 році у Львові заснований дитячий садочок № 35 для дітей з порушеннями слуху, який очолює Г.І. Паславська.

У цих навчальних закладах робота спрямована не лише на те, щоб дати дітям повну середню освіту, а й на підготовку їх до самостійного життя.

У 1998 році при Львівському державному медичному коледжі ім. Андрея Крупинського організовано навчання групи нечуючих студентів за спеціальністю «Лабораторна діагностика». Таке стало можливим після спільних зусиль та клопотань директора коледжу М.Б. Шигидин та керівництва Львівської обласної організації УТОГ.

З 2000 року організовані та щорічно набираються групи з числа нечуючих у Львівське вище професійне художнє училище. Директор К.В. Криворучко та весь педагогічний колектив самовіддано працюють над тим, щоб з цього закладу виходили висококваліфіковані кадри.

Отже, спільними зусиллями робиться все можливе, аби талановиті юнаки та дів­чата після школи не загубилися у життєвому морі, а здобували фах, який принесе чимало користі іншим людям.

Керівники навчальних закладів були запрошені до слова та для отримання пам’ятних подарунків. А вони навзаєм привітали Львівську обласну організацію УТОГ з ювілеєм.

 

Гортаючи сторінки історії на урочистому вечорі з нагоди ювілею Львівської обл­організації УТОГ, ми згадали людей, що стояли біля витоків створення її структурних підрозділів. Були відзначені активісти та керівники цих організацій. Багато слів вдячності прозвучало на адресу перекладачів учбових закладів та обласного телебачення, яким також були вручені відзнаки з нагоди нашого спільного ювілею.

 

Перекладачі художнього ліцею, медколеджу і телебачення.

 


Бродівський ЦКіД УТОГ


Діяльність осередку глухих у Бродах розпочалася в далекому 1952 році. Першим директором Бродівського клубу глухих був М.Д. Мележик, а одним з перших перекладачів – Вік­торія Антонівна Вортник. За 50-річну історію Будинку культури, крім Мележика, його очолювали: Зискіна, Кайдан, Люльчук, Бондаренко, Богачик, Шнайдрук, Філіпова, Бутвинник.
Понад 20 років разом з директором І.І. Бутвинник працювала художнім керівником С. Кравчук.
У 1982 році у клубі зроблено капітальний ремонт приміщення. Активно діяли танцювальні колективи та інструментальний ансамбль «Талісман», а артисти театрального гуртка виїжд­жали з концертами по всій Львівській області та за її межі. Учні Підкамінської школи-інтернату були і є активними учасниками концертів у Бродівському будинку культури глухих.
Сьогодні директором Бродівського ЦКіД УТОГ є Т.Є. Владика, перекладачем — Н. Жолудєва, художнім керівником — Н. Кулик.

 


Бродівське меблеве підприємство «Явір» УТОГ


Бродівське меблеве підприємство «Явір» УТОГ засноване у 1952 році, як філія Львівського УВП УТОГ, а з 2 лютого 1958 року функціонує як самостійне підприємство. Основними видами продукції, що тут виготовлялася, були спец­одяг та настільні більярди. У 1969 році на «Яворі» був введений в експлуатацію 32-квартирний житловий будинок, а у 1973 році здано в експлуатацію гуртожиток на 116 ліжко-місць та 20 квартир. У 1978 році збудовано за індивідуальним проектом нове підприємство, розраховане на випуск більярдних столів.

 

На сцені – представники Бродівського МП «Явір» УТОГ.


У різні роки підприємство очолювали: О. Резниченко, В. Тарасенко, В. Альтерман, Г. Мащенко, В. Фідлер, І. Бурачок, П. Пономаренко, П. Ральник, В. Островський.
Сьогодні підприємство очолює А.М.  Приймак.

 


Золочівська територіальна організація УТОГ


1 травня 1955 року була створена підвідомча структурна ланка Львівської облорганізації УТОГ, яка в минулі роки називалася Золочівським будинком культури. На обліку тут нараховувалось 30 нечуючих. Основним завданням було виявлення та взяття на облік людей з вадами слуху, направлення їх на навчання та працевлаштування. Директором Будинку культури був Олексій Якович Хоменко, перекладачем — О.Є. Каденко.
У 1961 році призначена директором Будинку культури Ольга Євстахівна Каденко. У той час при клубі працював клас по ліквідації безграмотності від Золочівської вечірньої школи. Були створені гуртки художньої самодіяльності, спортивні секції. Керував секціями Юрій Каденко — перекладач на громадських засадах.
О.Є. Каденко, на жаль, у січні 2015 року пішла з життя. Зараз у клубі працює перекладачем Н.В. Петренко. Нараховується 350 членів УТОГ, які перебувають на обліку у Золочівському, Буському, Кам’янка-Бузькому, Бродівському, Радехівському районах та Підкамінській спецшколі-інтернаті.

 

Наші вітання Ю. Горощаку і А. Приймаку
— директорам підприємств «Силует» і «Явір».


Перемишлянська територіальна організація УТОГ


У 1964 році у м. Ходорові був створений Ходорівський клуб глухих і Жидачівський міжрайвідділ, які очолив Олексій Якович Хоменко. Сюди у 1966 році прийшла працювати перекладачем Катерина Миколаївна Гель. У подальшому клуб був переведений в Новий Розділ, а Жидачівський МРВ перейменований в Новороздільський. Його очолила Стефанія Коваль. Після численних реорганізацій протягом 30 років, у 1990 році була сформована Перемишлянська ТО УТОГ, до якої увійшли: Жовківський, Городоцький, Пустомитівський, Перемишлянський, Сокальський, Яворівський райони, м. Червоноград та Жовківська спецшкола-інтернат.

 

Талант з Перемишлян.


З 1992 року організацію очолює К.М. Гель. На обліку тут налічується 243 члени УТОГ.

 


Дрогобицький ЦКіД УТОГ


Дрогобицький ЦКіД УТОГ заснований у 1953 році і знаходився у непристосованому приміщенні поряд із столярними майстернями. Час від часу приміщення ремонтували та реконструювали, аж поки у 1984 році Будинок культури не перебрався у приміщення гуртожитку МП «Карпати» УТОГ.
Самодіяльна художня творчість дає людям, які не чують, радість спілкування, збагачує світ, а також допомагає цікаво і корисно проводити дозвілля. У 1986 році створений перший в області вокально-інструментальний ансамбль, до роботи в якому були залучені слабочуючі люди.
Понад 40 років очолює Дрогобицький ЦКіД УТОГ Ярослав Йосипович Мартиняк, художній керівник — Іванна Михайлівна Целень, перекладач — Леся Іванівна Овсяннікова.

Фінальна пісня у виконанні всіх учасників концерту.

 

Далі буде.

Н. ПІДГАЙНА, директор Львівського ОЦКіД УТОГ;

О. ЧЕРНИШОВА, інструктор Львівської облорганізації УТОГ.газета Наше Життя

Львівська обласна організація УТОГ та її історія

2015-02-12
УТОГ / В організаціях УТОГ https://ourlife.in.ua/uploads/posts/2015-02/1423816983_img_8497_.jpg

Підбиваючи підсумки минулого року, хочемо розповісти про головний захід спільноти нечуючих Львівщини, історія створення якої бере свій початок у далекому 1939 році. Рік, який заклав початок довгому шляху, завдяки якому глухі львів’яни змогли встановити контакт світу тиші зі світом, який ніколи не потерпав від засилля безмовності. Саме з такою шляхетною метою була створена Львівська обласна організація УТОГ.

газета Наше Життя