Авторизація

     Забули пароль?


Реєстрація

   
Наше життя

Славний ювілей в Ужгороді

Суть історії полягає в тому, щоб пам’ятати події, факти, дати та персоналії. Народна мудрість свідчить: «Хто не знає своєї історії, той не гідний кращого майбутнього». Вітчизняна сурдопедагогіка також має свою історію та багата на події. Серед них є малопомітні, незначні, суттєві та ті, які вплинули на подальший розвиток сурдопедагогіки. Визначною подією у вітчизняній сурдопедагогіці минулого року став ювілей Ужгородської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату І—ІІІ ступенів, якій виповнилось 110 років. Окрім цього, були ще два ювілеї, пов’язані з цим закладом, мова про які піде нижче.

 

 

Історія навчання глухонімих в Ужгороді бере свій початок у 1904 році з розпоряд­ження міністра в справі релігії та освіти, яким була затверджена Рада директорів, завданням якої було проведення різних акцій для популяризації справи навчання нечуючих і пошуку фінансів для підтримки закладу, що на той час носив назву «Ужгородський інститут для глухонімих». Шлях його розвитку та функціонування був досить непростим, але він не припиняв своєї діяльності навіть у скрутні часи, от і на сьогодні продовжує сіяти вічне, добре та розумне, даючи дітям з порушеннями слуху шанс на повноцінне життя.

Всіх гостей, які приїхали на ювілейний захід, Закарпаття зустріло незвичною як для початку грудня сонячною та досить теп­лою погодою. Таким же теплом зустрічала нас школа та її колектив.

 

 

В урочистостях з нагоди визначного ювілею школи взяли участь та виступили з вітальним словом: начальник управління освіти і науки Закарпатської ОДА М.А. Мотильчак, директор Закарпатського інституту післядипломної педагогічної освіти Т.В. Палько, автор цих рядків — старший науковий співробітник лабораторії сурдопедагогіки Інституту спеціальної педагогіки НАПН України В.М. Шевченко, викладачі кафедри сурдопедагогіки Інституту корекційної педагогіки та психології НПУ імені М.П. Драгоманова на чолі із завідувачем Л.І. Фомічовою, завідувач Закарпатської ПМПК О.І. Утьосова, заступник Генерального директора НВП ВАБОС В.О. Конюшняк, директор слухомовного центру НВП ВАБОС Т.В. Богданович, керівник Закарпатської обласної організації Українського товариства глухих Н.С. Булеца, начальник Закарпатського обласного центру з фізичної культури і спорту інвалідів «Інваспорт» А.А. Чегіль, заступник начальника міського відділу Ужгородського МВ УМВС України в Закарпатській області з кадрового забезпечення В.В. Довганич, голова батьківського комітету школи О. Маринчак, директори спеціальних шкіл-інтернатів України та області, педагоги, випускники школи, учні та їх батьки. Безпосередньо колектив школи-ювіляра представляла директор закладу Н.І. Бушко, яка минулого року відзначила власний ювілей — 10-річчя перебування на цій керівній посаді.

 

 

Кожен із присутніх щиро вітав заклад з ювілейною датою. У своїх виступах гості зазначали, що це один з провідних осередків освіти для дітей з порушеннями слуху не лише на Закарпатті, а й в Україні. Михайло Андрійович Мотильчак нагородив почесними грамотами Управління освіти і науки Закарпатської ОДА директора школи Н.І. Бушко, окремих педагогів та в цілому колектив закладу.

Виступи гостей досить органічно чергувалися з цікавою культурною програмою, яку підготували та демонстрували учні й педагоги школи: вони танцювали та виконували пісні, в т.ч. і жестовою мовою, показували гумористичні номери.

На сьогодні Ужгородська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат І—ІІІ ступенів — це сучасний навчальний заклад, який дає учням кваліфіковану підготовку, застосовує нові надійні технології, дає високий рівень освіти та вихованості.

Школа розташована у затишному куточку міста. Минулого року її теперішньому приміщенню виповнилось 40 років, у свій час воно було побудоване на кошти Українського товариства глухих. У школі-інтернаті працюють досвідчені дефектологи, сурдопедагоги та медичні працівники. Загалом у педагогічно-реабілітаційному процесі задіяні 48 педагогів.

Як і сто років тому, метою школи є нав­чання глухих дітей словесної мови, її розвиток та збагачення, розвиток залишкового слуху, корекція недоліків слуху та вимови, корекція та інтенсивний розвиток психічних процесів, підготовка дітей до життя в середовищі чуючих шляхом слухопротезування сучасними слуховими апаратами та проведення відповідної корекційної роботи.

У школі-інтернаті є 18 класних кімнат та кабінетів, які обладнані відповідними меб­лями, наочними посібниками та технічними засобами навчання. Уроки проводяться з використанням мультимедійних комплексів, інтерактивних дощок та сучасних слухомовленнєвих тренажерів. На сьогодні у школі є також дошкільні групи, у яких перебувають діти з порушеннями слуху віком від 3 до 6 років. Окрім знань із загальноосвітніх предметів, школа навчає своїх вихованців певній професії (працюють швейна, дерево- і металообробна майстерні), щоб підготувати їх до самостійного життя та до соціалізації в суспільство.

 

 

У закладі створено всі умови для повноцінного розвитку дітей з порушеннями слуху: є спортивний зал та ігрові кімнати, які повністю обладнані необхідним інвентарем, великий спортивний та ігрові майданчики. Працюють гуртки: танцювальний, художньої вишивки, малювання, кераміки та спортивні секції з легкої атлетики, футболу, волейболу, баскетболу, настільного тенісу та спортивного орієнтування. До пос­луг дітей — їдальня, душові, світлі затишні спальні та побутові кімнати.

Учні Ужгородської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату — переможці багатьох конкурсів «Повір у себе», всеукраїнських та міжнародних спортивних змагань з різних видів спорту. Мають численні подяки, грамоти та нагороди — кубки і медалі, більшість з яких золоті.

Випускники школи-інтернату продов­жують навчання в Ужгородському колед­жі мистецтв імені Адальберта Ерделі, медичних училищах, профтехучилищах нашої країни, мають можливість навчатися у вищих навчальних закладах України.

У своєму підсумковому виступі директор школи висловила щиру вдячність за підтримку та турботу про заклад начальнику управління освіти і науки Закарпатської ОДА М.А. Мотильчаку, а також усім, хто небайдужий до проблем дітей з порушеннями слуху. Також Наталія Іванівна зазначила, що в пам’ять про Небесну сотню на території школи було висаджено 120 дерев.

Закінчилася урочистість колективним виконанням Гімну України.

Наступний день також зустрів нас лагідним сонечком та гарною погодою. Всім гостям школи була влаштована незабутня поїздка в Карпати, а саме в Турянську долину, де розташований сімейний курорт «Воєводино» та нещодавно відновлена перлина Закарпаття — парк графа Шенборна. В цій місцевості серед гір, лісу, гірської річки, на свіжому повітрі та лагідному сонечку ми провели неймовірно гарний день.

Висловлюємо щиру вдячність директору школи Наталії Іванівні Бушко та всьому її колективу за теплий прийом та чудову організацію заходу.

 

В. ШЕВЧЕНКО, кандидат

педагогічних наук, старший науковий співробітник лабораторії сурдопедагогіки
Інституту спеціальної педагогіки НАПН України.

 газета Наше Життя

Славний ювілей в Ужгороді

2015-02-08
УТОГ / В організаціях УТОГ https://ourlife.in.ua/uploads/posts/2015-02/1423041747_dsc05475_.jpg

Суть історії полягає в тому, щоб пам’ятати події, факти, дати та персоналії. Народна мудрість свідчить: «Хто не знає своєї історії, той не гідний кращого майбутнього». Вітчизняна сурдопедагогіка також має свою історію та багата на події. Серед них є малопомітні, незначні, суттєві та ті, які вплинули на подальший розвиток сурдопедагогіки. Визначною подією у вітчизняній сурдопедагогіці минулого року став ювілей Ужгородської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату І—ІІІ ступенів, якій виповнилось 110 років. Окрім цього, були ще два ювілеї, пов’язані з цим закладом, мова про які піде нижче.

газета Наше Життя