Авторизація

     Забули пароль?


Реєстрація

   
Наше життя

Вшанування героїчного минулого заради cвітлого майбутнього

Під час перебування у Польщі, делегація Житомирської обласної організації УТОГ (про цю поїздку було надруковано в № 23 «НЖ») побувала також на околицях невеликого польського містечка Александрова-Куявського. Тут, біля старого соснового лісу, у спокої і тиші, дбайливо упорядковане військове кладовище.

Чиї ж це могили, де видніються прізвища, написані кирилицею, і де велично здійнявся курган, увінчаний козацьким хрестом з гербом України?

 

 

Це могили, про які повинні пам’я­тати українці, адже тут у першій половині ХХ століття гриміла українська зброя та проливалася кров за волю.

Уже двадцять перший рік поспіль, кожної першої суботи червня, зустрічаються в Александрові-Куявському українці, представники польського парламенту, священики різних церков, представники місцевого і воєводського самоврядування, щоб віддати честь і шану похороненим на Козацькій Могилі бійцям Армії УНР. Поряд з насипаним на цвинтарі курганом, увінчаним козацьким хрестом, встановленим у 1920 році, нині стоять ще й безіменні хрести — їх 21...

 

 

У 1920 році тут пліч-о-пліч з воїнами Армії Української Народної Республіки боролися польські воїни. Після укладення ризького примирення майже 15 тисяч українських військових було інтерновано на території Польщі. Козаки та старшини потрапили до десятків таборів інтернування. В одному з них, в Александрові-Куявському (тепер — у Куявсько­-Поморському воєводстві), майже рік перебувало понад 3,5 тисячі бійців 4-ї і 6-ї дивізій Армії УНР. Тих, котрі в ньому померли, похоронено на виділеному графом Едвардом Мицельським-Трояновським клаптику землі, на якому самі ж інтерновані насипали курган і поставили козацький хрест. Це український військовий некрополь на польській землі в Александрові-Куявському, названий Козацькою Могилою.

 

 

Нинішнього року урочистості тут відбулися 31 травня. В них взяли участь представники влади міста, повіту, депутат Сейму Республіки Польща пан Ян Ардановский, Генеральний консул України в Ґданську — професор Мирон Янків, представники Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» з Верховним отаманом України і діаспори Дмитром Сагайдаком, делегація Куявсько-Поморського воєводства, представники українських шкіл з Ґурова-Ілавецького, Білого Бору і загальноосвітнього ліцею ім. Тараса Шевченка, українські студенти, що навчаються в Бидґощі, духовенство, українські родини.

 

 

На Козацькій Могилі відправлялася екуменічна панахида і відбулося покладання квітів до кургану.

Уже втретє беруть участь у цих урочистостях представники Житомирської обласної організації Українського товариства глухих. Нечуюча молодь з цієї організації приїхала до Польщі завдяки ініціативі та матеріальній підтримці Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» та особисто Верховного отамана України і діаспори — Дмитра Сагайдака.

Козацька Могила в Александрові-Куявському — нагадування про спільні героїчні дії польських та українських воїнів. Спільне вшановування місць поховань героїв двох сусідніх держав найкраще служить польсько-українському примиренню і справж­ній партнерській дружбі. Саме такі сторінки історії слід плекати надалі.

 

 

Беручи участь в урочистостях на Козацькій Могилі, члени нашої делегації ознайомилися з історичною правдою 20-х років минулого століття. Крізь роки поєднала нас кров героїв, пролита за волю в минулому і в сьогоденні — це відчули ми, коли несли до могили стрічку з гаслом революції нашого часу, Революції Гідності — «ГЕРОЇ НЕ ВМИРАЮТЬ! ГЕРОЯМ СЛАВА!»

Від вдячних членів делегації Житомирської обласної організації Українського товариства глухих Міжнародній громадській організації «Козацтво Запорозьке», в особі Верховного отамана України і діаспори Дмитра Сагайдака, була вручена ікона Тригірської Божої Матері — ікона, першим чудом якої була допомога глухому хлопчику.

— Ми щиро вдячні, — відзначив голова Житомирської облорганізації УТОГ Валерій Дем’янчук, — за отриману мож­­ливість приїхати до Польщі та взяти участь в урочистостях на Козацькій Могилі в Александрові-Куявському, в культурних заходах, присвячених Міжнародному дню захисту дітей в партнерській школі, побувати в Навчально-виховному центрі для нечуючої молоді № 2 імені генерала Станіслава Мачка (місто Бидгощ), побачити на власні очі, як стрімко змінюється і покращується життя наших ровесників у незалежній вільній європейській державі — Республіці Польща.

 

 

Для учасників урочистостей гурт «Зірки Полісся» Житомирського будинку культури УТОГ виконав Гімн України у жестовому виконанні та український танок «Гопак». Своєю майстерністю і щирістю юні нечуючі артисти зворушили серця всіх присутніх.

— Я дуже вдячний Житомирській обласній організації Українського товариства глухих за достойне представлення України. Ми будемо підтримувати ваші подальші починання, — так відзначив Генеральний консул України в Ґданську, професор Мирон Янків.

 

О. БОЙЧУК, учитель КНЗ «Житомирська загальноосвітня спеціальна І—ІІІ ступенів школа-інтернат № 2», член Житомирської облорганізації УТОГ.газета Наше Життя

Вшанування героїчного минулого заради cвітлого майбутнього

2014-08-07
УТОГ / В організаціях УТОГ https://ourlife.in.ua/uploads/posts/2014-08/1406895140_image005_.jpg

Під час перебування у Польщі, делегація Житомирської обласної організації УТОГ (про цю поїздку було надруковано в № 23 «НЖ») побувала також на околицях невеликого польського містечка Александрова-Куявського. Тут, біля старого соснового лісу, у спокої і тиші, дбайливо упорядковане військове кладовище.

Чиї ж це могили, де видніються прізвища, написані кирилицею, і де велично здійнявся курган, увінчаний козацьким хрестом з гербом України?

газета Наше Життя