Авторизація

     Забули пароль?


Реєстрація

   
Наше життя

Три нариси про нечуючих сільчан з Рівненщини

За пропозицією ветерана УТОГ В.М. Жадова редакція газети розпочинає друк матеріалів, що висвітлюють життя і проблеми нечуючих членів УТОГ, які мешкають у сільській місцевості. З проханням поділитися інформацією на цю тему ми звернулися до деяких обласних організацій УТОГ, де є великий відсоток мешканців села. Сьогодні слово — працівникам УТОГ з Рівненської області.

 

1

 

Ми живемо у дуже непростий час — світ розвивається, біжить вперед і вперед: нанотехнології, сучасна медицина, інтернет… Людям стає все важче встигати за ним, крокувати в ногу. А що вже говорити про осіб з обмеженими можливостями, а саме — інвалідів зі слуху, якими і опікується наша організація — Рівненська територіальна організація Українського товариства глухих…

Жителі міст, зокрема, мають більше можливостей для адаптації та ефективного співіснування в соціумі. А от мешканці сіл, які через складнощі життя чи недбальство батьків не здобули бодай початкової освіти, не вивчили жестову мову, не оволоділи ніякою професією, опинилися у непростій ситуації. Здебільшого їхній кругозір закінчується на межі села, у якому вони народилися. Ось тут і з’являється нагальна потреба у допомозі. З цією метою і створене Товариство глухих, мета якого — підтримувати всіх, хто цього потребує.

 

А.В. Васюта

 

Допомога — це не обов’язково має бути торбина з продуктами чи гроші, перш за все — це добре слово, розуміння, допомога ділом. Наші перекладачі при потребі виїжджають у село чи районний центр, коли виникає така необхідність, допомагають у оформленні спадщини, субсидії, купівлі палива на зиму, виїзді за кордон, переоформленні медичних документів тощо. Тісно співпрацюємо з сільськими та селищними радами. Відвідуємо хворих, стаємо посередниками у спілкуванні нечуючих з чуючими людьми. Запрошуємо глухих мешканців села на концерти, заходи, приурочені до Дня глухих та Дня інвалідів — задля забезпечення тісного зв`язку та спілкування як з працівниками УТОГ, так і між самими нечуючими.

Є чимало слабочуючих, які отримали принаймні середню спеціальну освіту, вони добре розуміють свої переваги і намагаються всіляко допомагати людям, яким у житті «пощастило» менше. Яскравим прикладом такої людини є член УТОГ, колишня голова Рівненської ТО УТОГ Антоніна Володимирівна Васюта, мешканка села Верхівськ Рівненського району. Вправна господиня — своїми турботливими руками вирощує прекрасні квіти, городину. Майстриня і рукодільниця, постійна учасниця різних виставок, які організовує Будинок культури УТОГ. Чуйна і сумлінна, вона завжди відгукується за першим покликом і зверненням про допомогу. Усі, хто знає цю чудову жінку, шанують її за доброту, сердечність, працьовитість та людяність.

 

2

 

У багатьох країнах вважається, що за умов запровадження висококваліфікованого лікування та реабілітації особа з інвалідністю може повернутися в суспільство і бути повністю інтегрованою в усіх сферах суспільного життя. Ідея реабілітації як загальна соціальна мета набуває поширення і в Україні. При цьому необхідна координація і взаємодія всіх організацій, причетних до цієї проблеми. Найбільш життєво необхідними і важливими потребами та прагненнями для інвалідів є максимальне збереження активності, віри в свої сили, а також відчуття захищеності та особистої свободи. З цією метою інваліди в усьому світі утворюють громадські організації, які мають захищати їх інтереси та доносити до відповідних структур. Однією з таких громадських організацій є Сарненська територіальна організація УТОГ, яка налічує 275 осіб.

У Сарненській ТО УТОГ люди з вадами слуху отримують допомогу у вирішенні соціально-побутових питань: оформленні субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, вирішенні медичних, юридичних, пенсійних питань, оформленні документів для отримання мобільних телефонів (смартфонів), які нечуючі отримують із задоволенням та словами подяки на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю «Світ Літньої Людини» та Українського товариства глухих.

Особлива увага приділяється членам УТОГ, які мешкають у сільській місцевості.

У територіальній організації ведеться роз’яснювальна робота на різну тематику: медична та пенсійна реформи, освіта нечуючих, оформлення спадщини, звернення до поліції, до суду.

Що стосується працевлаштування нечуючих у сільській місцевості, то це питання стоїть гостро, бо роботу в селі знаходять одиниці. Тому стараємось тримати тісні зв’язки з Центром зайнятості та працевлаштовувати осіб з обмеженими можливостями в місті. Так, в КП «Трудівник» працюють нечуючі: О.М. Соловей та О.М. Сергійчук, які сумлінно виконують свою роботу, дбаючи про чистоту на вулицях та парках міста. Праця їх важка, але вкрай необхідна.

 

О.М. Соловей

 

Є такі випадки, коли нечуючі з села не можуть працювати в місті, тому що їх не задовольняють умови праці: треба витрачати багато часу та грошей на дорогу, не­зручний графік роботи тощо.

Робота роботою, але й про дозвілля слід подбати. Особи з порушеннями слуху як з міської, так і сільської місцевості підтримують зв’язки з фізкультурно-спортивним клубом «Повір в себе», де беруть участь у різних змаганнях і здобувають призові місця. Хочемо відзначити таких ентузіастів спорту, як В.М. Жученя, А.Д. Пінчук, Ю.В. Яша.

Проводяться різні культмасові заходи: вечори відпочинку, бесіди, тематичні заходи, інформаційні дні, відвідання музею та цікавих заходів, які проводяться в місті.

Передплачується газета «Наше життя» самими нечуючими та на благодійній основі — за рахунок приватних підприємців та державних установ.

Під час проведення загальних зборів та подвірних обходів працівники територіальних організацій УТОГ виявляють молодих осіб з порушеннями слуху, які не перебувають на обліку в ТО, та уточнюють дані про старіших членів УТОГ, проводять зустрічі з органами влади, які залучаються до вирішення проблем нечуючих. Для покращення життя членів УТОГ, їм згідно з програмою «Турбота», яка діє в Сарненському та Дубровицькому районах, надається матеріальна допомога. Особи з порушеннями слуху отримують гуманітарну допомогу та допомогу продуктами харчування.

Важливо те, що працівники територіальної організації УТОГ беруть активну участь на засіданнях в Сарненській районній держ­адміністрації на різні теми: забезпечення вимог Конвенції по захисту прав інвалідів (працевлаштування, забезпечення слуховими апаратами, освіта, медичне забезпечення та інше), внесення змін та пропозицій щодо соціально-побутового обслуговування осіб з інвалідністю тощо.

Складною проблемою є оздоровлення осіб з порушеннями слуху, оскільки вони не мають можливості за мізерну пенсію не лише оплатити комунальні послуги, купити ліки, продукти харчування, одяг, та ще й знайти кошти, щоб виїхати на відпочинок у реабілітаційні центри або бази відпочинку.

 

3

 

Перед українським суспільством, навіть у такий дуже непростий для нашої держави час, постає питання: якщо ми дійсно хочемо реалізувати потенціал людяності, який є в нашої нації, ми маємо звернути увагу на проблему всебічної допомоги тим , хто сьогодні гостро цього потребує. Інвалідам зі слуху потрібні умови для самореалізації, адже вони, у своїй більшості, — це сильні і вольові люди, які здатні навчатися, працювати і вдосконалюватися. Але їм потрібні елементарні умови, законодавчі і побутові.

Острозька ТО УТОГ, яка обслуговує 206 осіб з 6 районів Рівненської області, надає допомогу людям, які проживають як в сільській місцевості, так і в містах.

Однією з найважливіших проблем для глухих є незалученість їх у суспільне життя та виробництво матеріальних благ, що негативно позначається на їхньому соціально-психологічному та матеріальному становищі.

Держава практично не займається підтримкою населення, яке проживає в селі, а особливо це стосується вразливих категорій. Зокрема, вони не мають належного рівня обізнаності у своїх правах та механізмі їх захисту, не мають достатньої можливості представляти свої інтереси перед органами влади, а також у зв’язку з їхніми незначними доходами не можуть звернутися до кваліфікованих спеціалістів.

Основною проблемою громадян з порушеннями слуху є інформаційний вакуум і порушення права на отримання інформації, що повинна подаватися доступним їм шляхом за допомогою візуалізації (титрування, переклад жестовою мовою, супровід звукових оголошень текстовими повідомленнями). Гостро стоїть проблема технічного забезпечення слабочуючих осіб слуховими апаратами, а також забезпечення всіх осіб з порушеннями слуху доступним мобільним зв’язком (за допомогою СМС), а також системами інтернет-зв’язку.

 

В.Л. Кулиба

 

Острозька ТО УТОГ надає допомогу особам з порушеннями слуху, які проживають у сільській місцевості, у вирішенні соціально-побутових питань, отриманні мобільних телефонів, здійсненні подвірних обходів, отриманні матеріальної допомоги від Рівненської обласної організації УТОГ та за програмою «Турбота», яка діє в Острозькому районі, отриманні спонсорської допомоги продуктами харчування. Сільськими жителями було отримано у 2016 році 12 мобільних смартфонів «Медок». Маємо надію і в цьому році отримати смартфони, що значно полегшить спілкування нечуючих.

Голова Острозької ТО УТОГ не має можливості часто відвідувати віддалені сільські райони, в яких проживають члени організації, в зв’язку з незручним маршрутом та вартісним проїздом. Також не завжди вдається вирішити проблеми за один день, а потрібно їздити декілька разів.

Проблеми з працевлаштуванням більшість молодих людей з порушеннями слуху, які проживають в селах, вирішують за допомогою поїздок на заробітки в Польщу або працюють у власних господарствах.

Одним з активних членів нашої організації є Віктор Леонідович Кулиба, який народився в мальовничому куточку Рівненщини — в селі Бродів Острозького району. Можливо, гарна природа його невеличкого хутірця, що купається в красі, полонила його серце і саме тому він залишився тут. Навчався в Острозькій спецшколі, потім у Хмельницькому ВПУ № 4 за спеціальностями «штукатур» та «лицювальник-плиточник». Працював в місті Нетішин столяром.

Зараз Віктор є головою Острозької первинної організації та членом правління ТО УТОГ. Бере активну участь в організаційно-масових та культурно-масових заходах в УТОГ. Завжди готовий прийти на допомогу у вирішенні проблем нечуючих.

Віктор дуже любить тварин, його хобі — це розведення кроликів. А всім, хто опинився у скрутному становищі, він радить: не опускайте руки, боріться, шукайте шляхів вирішення проблем і вірте, що все у вас буде добре.

 

Інформація

Рівненської обласної організації УТОГгазета Наше Життя

Три нариси про нечуючих сільчан з Рівненщини

2017-08-08
УТОГ / Люди нашого Товариства https://ourlife.in.ua/uploads/posts/2017-08/1502111458_image002_.jpg

За пропозицією ветерана УТОГ В.М. Жадова редакція газети розпочинає друк матеріалів, що висвітлюють життя і проблеми нечуючих членів УТОГ, які мешкають у сільській місцевості. З проханням поділитися інформацією на цю тему ми звернулися до деяких обласних організацій УТОГ, де є великий відсоток мешканців села. Сьогодні слово — працівникам УТОГ з Рівненської області.

газета Наше Життя