Авторизація

     Забули пароль?


Реєстрація

   
Наше життя

І.О. Соколянський в колі українських письменників 5

 

Закінчення. Початок 1, 2, 3 и 4.

 

Перш ніж навести уривок з листа І.О. Соколянського, подам історичну довідку про «Буквар» Т.Г. Шевченка.

 

У 1858—1960 роках на Україні почався рух за просвіту широких мас населення. В ряді міст було організовано недільні школи. Виникла велика потреба у навчальній літературі, особливо українською мовою. Тому Тарас Шевченко восени 1860 року в Петербурзі уклав «Букварь Южнорусскій» — посібник для навчання грамоти українською мовою в недільних школах. Випущено окремою книжкою на початку січня 1861 року в Петербурзі на кошти Т. Шевченка тиражем 10 тис. примірників. Книжка невеличка за розміром, всього на 24 сторінки. У ній було вміщено все необхідне для опанування азами грамоти. «Букварь Южнорусскій» був першим у серії задуманих поетом навчальних посібників (лічба, етнографія, географія, історія), яку він не встиг здійснити.

 

Лист І.О. Соколянського до С.А. Литвинова написаний російською мовою, тому уривок з листа подаю в оригіналі: «...во всех букварях фонемы при их прохождении делят на более «сложные» и менее «сложные», или «трудные», как их называют. Отсюда, во всех букварях начинают с «А», потом «У». А потом начинают под­бирать самые нелепые слова для упражнений, вроде «АУ» (и пресловутый рисунок: «дети в лесу перекликаются этим междометием»), или — еще хуже — «УА»! И к этому рисунок: лежит в люльке ребеночек, забытый Богом и матерью, и ревет во всю мочь! — тоже междометие. Вот уж — воистину по Павлову и по Сеченову! Даже в академическом букваре эта чудовищная белиберда введена как «принцип».

 

Обкладинка «Букваря...» Тараса Шевченка.

 

Вы подумайте: над академическим букварем работала уйма научников в течение 5 лет! И додумались до того, что у нашего Великого Кобзаря Т.Г. Шевченко — его букварь куда научнее, чем современная специальная академия смогла смастерить для начальных школ.

...Пишут те прохвосты, которые никогда не обучали ни одного ученика. А они пишут учебники, пишут, собачьи души, программы, пишут методики и пр.! А государство расплачивается миллионами рублей...»

У цьому ж листі до С.А. Литвинова І.О. Соколянський побіжно згадує про українського письменника Юрія Яновського, кот­рого Іван Опанасович особисто доб­ре знав:

«Узнал я о смерти Юры Яновского. Так стало жаль. Это был чудесный человек! Знал я его еще малышом, и вот: не стало. Почему это у бога так: хорошее уходит, а.... остается. Лучше бы наоборот!»

 

Український письменник
Ю.І. Яновський.

 

«Юрій Іванович Яновський (1902—1954), український письменник; мав значний вплив на стилістику української прози і загальний розвиток сучасної української літератури; його творам характерні романтичні настрої, оригінальна ритміка прозового тексту, лаконізм; твори: «Чотири шаблі», «Вершники» (тематика трагедії нації в період революції та громадянської війни); оповідання, п’єси, публіцистика».

 

І наостанок.

Юрій Смолич у спогаді «Блакитний», що увійшов до книги «Розповідь про неспокій», пише: «Я згадую батька всіх сліпоглухонімих, геніального педагога Соколянського; нині всесвітньо відомого астронома Барабашова; діяча на ниві медицини Холодного; молодого лікаря-психіатра Свєтнік; Макаренка — тоді ще не письменника, а організатора комун для безпритульних».

Вони приносили в організацію пролетарських письменників «Гарт» свої статті для друку в газеті «Вісті», що знаходилась у Харкові на Сумській вулиці. Цей факт дає нам знати, що І.О. Соколянський, безумовно, товаришував з ними.

Така вона, життєва дорога Івана Опанасовича Соколянського. Перебуваючи в колі діячів науки, літератури, мистецтва, він творив в унісон з ними, піднімаючи вітчизняну спеціальну педагогіку на науковий рівень, за що одержав визнання світової спільноти.

В. САКУН, сурдопедагог.газета Наше Життя

І.О. Соколянський в колі українських письменників 5

2014-11-02
УТОГ / Люди нашого Товариства https://ourlife.in.ua/uploads/posts/2014-10/1414655137_foto0002.jpg

Перш ніж навести уривок з листа І.О. Соколянського, подам історичну довідку про «Буквар» Т.Г. Шевченка.

У 1858—1960 роках на Україні почався рух за просвіту широких мас населення. В ряді міст було організовано недільні школи. Виникла велика потреба у навчальній літературі, особливо українською мовою. Тому Тарас Шевченко восени 1860 року в Петербурзі уклав «Букварь Южнорусскій»...

газета Наше Життя