Авторизація

     Забули пароль?


Реєстрація

   
Наше життя

Історія та сьогодення української сурдопедагогіки 2

Закінчення. Початок тут.

Найвизначнішим закладом освіти, з найбагатшою історією та досвідом у навчанні дітей з порушеннями слуху є Львівська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат Марії Покрови. Цей заклад є одним з небагатьох в Україні, який пережив буремні часи революції та воєн і вже 190 років продовжує свою роботу.

Час заснування школи сягає 1828 року, коли невідомий доброчинець надав первісний капітал — 16000 флоринів. Дослідники встановили, що цим анонімним доброчинцем був австрійський єпископ Ян Міхал Леонгард. Галицький приватний інститут глухонімих Святої Трійці, у якому навчалися 10 вихованців, відкрився 4 жовтня 1830 року.

Першим опікуном закладу був губернатор Галичини князь Лобковіц; першим директором (1830–1836 рр.) — о. Ян Гоффман; першим вчителем та вихователем — випускник Празького інституту глухонімих, чех Домінік Віхітіль.

З 1833 року Галицький заклад глухонімих розташувався у власній кам’яниці. Через її невідповідність до потреб виховного закладу її «замінили» на земельну ділянку по вул. Личаківській, 35. 1841 року на ній було споруджено власний будинок, розрахований для прийому 60 вихованців. Будинок оточував чудовий парк, який виконував кілька функцій: декоративну, навчально-виховну, розважальну.

1880 року будівля була реставрована, 1894 року було добудовано два крила, 1899 року з добудовою третього поверху значно збільшилася корисна площа.

Галицький приватний інститут глухонімих Святої Трійці,
у якому навчалися 10 вихованців,
відкрився 4 жовтня 1830 року.

Із зростанням кількості вихованців зростала кількість вчителів: тоді як 1830 року був лише один вчитель, то наприкінці ХІХ ст. — вже 13. З роботою в закладі пов’язана діяльність сурдопедагогів Антонія та Елеонори Мейбаумів. З 1895 до 1916 року А. Мейбаум був директором школи та зробив знач­ний внесок у її діяльність.

У 1919–1935 рр. керівником закладу був Францішек Шайнер, який працював у ньому від 1898 року. Йому вдалося зберегти школу, незважаючи на нелегкі умови тривалої післявоєнної кризи.

В період Другої світової війни вихованці закладу були вивезені директором школи Мічеславом Кемпою спочатку до с. Гребенів Сколівського району, а потім до м. Вроцлав (Польща). Заклад відновив роботу в липні 1944 року.

Нині в приміщенні унікального навчального закладу для дітей з порушеннями слуху на вул. Личаківській, 35 функціонує Львівська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат Марії Покрови. Тут навчаються діти з порушеннями слуху зі Львова та області. Окрім загальноосвітніх дисциплін, учні навчаються основам професій; заклад пишається спортивними здобутками своїх вихованців.

Протягом 20 років незмінним керівником школи був Юрій Крамар, який спільно із колективом однодумців зробив великий внесок у розвиток закладу та навчально-виховної роботи.

Отже, ми маємо пам’ятати славні сторінки нашої історії. Вони підтверджують те, що спеціальні заклади для навчання дітей з порушеннями слуху на теренах України роблять значний внесок у розвиток вітчизняної сурдопедагогіки.
В.М. ШЕВЧЕНКО
кандидат педагогічних наук, старший науковий співробітник
Відділу освіти дітей з порушеннями слуху
Інституту спеціальної педагогіки і психології
імені Миколи Ярмаченка НАПН Українигазета Наше Життя

Історія та сьогодення української сурдопедагогіки 2

2020-04-08
Освіта / Сурдопедагогічна сторінка https://ourlife.in.ua/uploads/posts/2020-04/1586177675_shkola-gln-u-lvov-1905.jpg Найвизначнішим закладом освіти, з найбагатшою історією та досвідом у навчанні дітей з порушеннями слуху є Львівська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат Марії Покрови. Цей заклад є одним з небагатьох в Україні, який пережив буремні часи революції та воєн і вже 190 років продовжує свою роботу.
газета Наше Життя