Авторизація

     Забули пароль?


Реєстрація

   
Наше життя

Рудольф Краєвський — особистість, вчений, дефектолог

Рудольф Генріхович Краєвський (1897—1980) народився у далекому позаминулому столітті, перейшовши з нього у ХХ вік, який теж уже став історією. То був час, насичений багатьма подіями, які не можна забути. Втім, у кожного своя доля і свої спомини…

 

Безумовно, 12 квітня знаменний для всіх нас польотом у космос Юрія Гагаріна. А для сурдопедагогів ця дата стала незабутньою ще й тим, що 12 квітня народився вчений-дефектолог Р.Г. Краєвський, який є видатною особистістю в історії сурдопедагогіки, і не лише в Україні.

Життєвий шлях Краєвського був довгим, важким і разом з тим щасливим. На його долю випало дуже багато перешкод, втрат і поневірянь. Довелося йому бути й чоботарем, і палітурником, займатись швацькою справою, побувати асистентом хірурга в польовому шпиталі у грізні дореволюційні та революційні часи. У 1920–1923 роках Р.Г. Краєвський працював старшим фельдшером у Київській вищій військовій школі, побував і в запасі санітарної частини військової школи червоних командирів. Працював і вчився, вчився і працював...

Упродовж 1929–1932 років, не полишаючи роботу у Кирилівській психіатричній лікарні, Краєвський здобував педагогічну освіту в Київському інституті соціального виховання при Вищому інституті народної освіти, на дефектологічному відділенні. У подальшому він сам викладав набуті знання майбутнім вчителям і логопедам у Київському державному педагогічному інституті ім. О.М. Горького. З 1938 по 1941 рік працював у науковому методичному кабінеті спецшколи, а під час війни був евакуйований на схід країни. З 1944 року повернувся до звільненого Києва, де обійняв посаду інспектора-методиста шкіл глухих у Міністерстві освіти УРСР, а у переможному 1945­му почав за сумісництвом працювати співробітником інституту дефектології.

Багато корисного зробив Р.Г. Краєвський і в Міністерстві освіти УРСР, і в науково-дослідному інституті, і в подальшій роботі на деффаці в педінституті. Захистивши кандидатську дисертацію на тему «Методика слухової роботи в школі глухонімих» (1957 р.), він загорівся ідеєю підготувати підручник для студентів-сурдопедагогів «Мова жестів глухих» і домігся його публікації українською мовою в 1964 році. Другий підручник — «Порушення мови та їх усунення» (посібник для педагогів) вийшов у 1964 році у видавництві «Радянська школа». Цей посібник став цінним джерелом знань для всіх дефектологів, особливо для логопедів.

Весь свій життєвий досвід, знання з медицини й педагогіки Р.Г. Краєвський успішно передавав студентам, які його любили за щирість, справедливість та численні таланти.

Для своїх молодих колег він був учителем, другом і прикладом працьовитості та чесності.

Минуло вже чимало часу, як він пішов з життя у 1980 році, проте його світла особистість привертає увагу нових поколінь студентів та науковців.

Так, у 2015 році випускник Педагогічного університету імені М.П. Драгоманова О.В. Козинець глибоко вивчив життєвий шлях Р.Г. Краєвського і видав монографію, в якій досконально проаналізував усі наукові здобутки видатного вченого, знайшов підготовлені ним для друку «Дефектологічні словники» та кілька рукописів на актуальні теми спеціальної педагогіки.

Нещодавно виповнилося 120 років з дня народження Рудольфа Генріховича — муд­рої і достойної світлої пам’яті людини.

Шануємо його і продовжуємо розпочату ним благородну справу.

 

Колеги, друзі, учні.газета Наше Життя

Рудольф Краєвський — особистість, вчений, дефектолог

2017-05-20
Освіта / Сурдопедагогічна сторінка https://ourlife.in.ua/uploads/posts/2017-05/1495024253_kraevskiy_.jpg

Рудольф Генріхович Краєвський (1897—1980) народився у далекому позаминулому столітті, перейшовши з нього у ХХ вік, який теж уже став історією. То був час, насичений багатьма подіями, які не можна забути. Втім, у кожного своя доля і свої спомини…

газета Наше Життя

Реклама


Популярне

НАМ ПОДОБАЄТЬСЯ