Авторизація

     Забули пароль?


Реєстрація

   
Наше життя

Мета львівського проекту — допомогти у працевлаштуванні молоді з інвалідністю

  22/02/2014     2 217      Paul    

У Львові завершено роботу над першим етапом проекту «Сприяння у працевлаштуванні випускників з інвалідністю вищих навчальних закладів м. Львова», яка тривала з жовтня по грудень 2013 року. Метою проекту є сприяння працевлаштуванню молодих фахівців з інвалідністю. Це здійснювалось шляхом створення системи підготовки випускників вузів, які мають особливі потреби, до активних форм пошуку роботи, а також підготовки роботодавців до прийому на роботу молодих працівників з інвалідністю.

 

Учасники тренінгу уважно слухають інформацію,
на задньому плані — тренерка Роксолана Рісна.

 

Проект реалізовано за підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні. Діяльність проекту організовував і координував голова Товариства «Зелений хрест» Олександр Волошинський, який має безцінний досвід роботи з особами з інвалідністю ще з 1995 року. Важливу роботу за бухгалтерською частиною проекту вела Валентина Шатило, а програмове забезпечення здійснював Андрій Давидів.

Це не перший такий проект, здійснений фахівцями Товариства «Зелений хрест», основним видом діяльності яких є організація туризму для інвалідів. Протягом останніх років, при тісній співпраці з Центром зайнятості м. Львова, вони реалізували ряд проектів, що стосувалися працевлаштування і адаптації до нових умов життя молоді з інвалідністю. Серед них: «Стань приятелем», «Кожен має право на працю», «Партнерство задля покращення можливостей для занятості молоді з особливими потребами».

 

Голова Товариства «Зелений хрест» Олександр Волошинський
з помічником Валентиною Шатило.

 

У ході проведеної роботи складено Базу даних осіб з інвалідністю м. Львів і Львівської області. Цим особам у подальшому пропонувалася робота згідно з їхнім станом здоров’я, освіти й індивідуальних особ­ливостей розвитку. Також підготовлено двадцять тренерів з праці (осіб, які супроводжували й сприяли адаптації інвалідів на новому робочому місці) з числа студентів факультету психології Львівського державного університету внутрішніх справ, вик­ладачів-волонтерів Медичного коледжу імені Андрея Крупинського, осіб з інвалідністю та їхніх родичів, а також непрацюючих осіб.

 

Тренери — Олександр Совій, Лариса Малинович та асистент проекту Світлана Соснов­ська.
На дошці — «Дерево очікувань», де учасники тренінгу записують свої думки.

 

Були проведені тренінги для працедавців, під час яких детально розглядались особ­ливості працевлаштування осіб з інвалідністю. Працедавці жваво обговорювали своє бачення проб­леми, ставили безліч запитань, висловлювали свої перевірені практикою думки стосовно праці осіб з особливими потребами на їхніх підприємствах та в організаціях. Зокрема, Любов Качмар, управлінець Комунальної 5-ої міської клінічної лікарні м. Львів, поділилась позитивним досвідом проведеної в цій медичній установі роботи з адаптації нечуючого працівника за спеціальністю «Лабораторна діагностика», який показав високі професійні навички й особистісні позитивні характеристики.

 

Асистент проекту Світлана Сосновська
підт­римує позитивну атмосферу на тренінгу.

 

Активно допомагала тренерам асистент проекту — Світлана Сосновська, яка не лише ретельно готувала матеріали до проведення всіх заходів, а й облікувала роботу, збирала анкетні дані всіх учасників, проводила опитування з оцінки проекту, поповнювала Базу даних осіб з інвалідністю. Вона також організовувала молодь з особливими потребами до участі в Ярмарку кар’єри, яку двічі на рік проводить Львівський міський центр зайнятості. Саме тут молоді люди з інвалідністю, які мають статус безробітних, змогли за допомогою всіх фахівців проекту спробувати свої сили у пошуку майбутньої роботи, спілкуванні з потенційними працедавцями, зборі необхідної інформації.

 

Окрім семінарів-тренінгів, молоді з інвалідністю, яка перебуває на обліку у Львівському міському центрі зайнятості, було запропоновано двічі на тиждень за графіком отримати безкош­товні юридичні та психологічні консультації з організаційних і особистісних питань. Психологічні консультації проводила магістр факультету психології Львівського державного університету внутрішніх справ, колишня волонтерка і практикантка — Зоряна Коваль. За допомогою викладача психології медичного коледжу Юрія Назара, сурдоперекладачів — Олени Самвелян та Валерія Сеняка, вона здійснила діагностику особистісних проблем учасників проекту і надала їм та їхнім батькам кваліфіковану консультацію, запропонувавши індивідуальну корекційну програму за місцем навчання чи проживання.

 

Молодий викладач психології Юрій Назар.

 

Юридичні консультації в рамках проекту безкоштовно надавав Володимир Шмигун. Маючи інвалідність, він зумів своєю компетентністю сформувати ставлення до себе, як до фахівця, та сприяти своїми життєвими успіхами підвищенню самооцінки у молоді з інвалідністю.

У рамках першого етапу проекту «Сприяння у працевлаштуванні випускників з інвалідністю вищих навчальних закладів м. Львова» була здійснена робота зі студентами з порушеннями слуху і зору, які навчалися у Львівському медичному коледжі імені Андрея Крупинського. Відомий у Львові та за його межами вищий навчальний зак­лад, очолюваний доктором медичних наук Марією Броніславівною Шегедин, вже декілька десятиліть набирає спеціальні групи, в яких зможе здобувати освіту молодь з інвалідністю (незрячі й нечуючі).

Саме група нечуючих студентів, які здобувають фах медсестри-лаборанта, і склала основ­ний кістяк учасників різноманітних заходів проекту з питань їх майбутнього працевлаштування. Випускники Львівської школи № 101 Марії Покрови для глухих дітей (Ольга Терех, Ліля Струс, Юрій Слепньов), Підкамінської школи для слабочуючих дітей (Оксана Денисюк), ЗОШ № 95 м. Львова зі спеціальними класами та інтеграцією дітей з порушеннями слуху в загальноосвітні класи (Ліля Гурська), загальноосвітньої сільської школи (Ірина Павловська) були залучені до участі у триденних семінарах-тренінгах.

 

Тренер проекту Роксолана Рісна.

 

Протягом усього часу зі слухачами семінару-тренінгу працювали тренери: Лариса Малинович (до речі, вона впізнала в Лілі Струс і Юрієві Слєпньову своїх колишніх вихованців зі Львівського дошкільного навчального закладу № 35 для дітей зі стійкими порушеннями слуху), Роксолана Рісна, якій довелося вперше спілкуватися з такою категорією слухачів, та Олександр Софій, в науково-методичному доробку котрого є багато рекомендацій, що вирішують проблеми осіб з особливими потребами.

 

Тренінг проводять Валерій Сеняк і Лариса Малинович.

 

За участі досвідчених перекладачів — Валерія Сеняка та Олени Самвелян, під час семінару-тренінгу студенти випускного курсу змогли засвоїти цікавий теоретичний матеріал про те, які є джерела пошуку вакансій (де можна знайти роботу, хто у цьому допоможе); як зателефонувати для запису на співбесіду з майбутнім працедавцем; як правильно пройти співбесіду (які вимоги до документів, поведінки, одягу).

Всі учасники семінару-тренінгу отримали роздатковий інформаційний матеріал, який сприяв кращому розумінню студентами теоретичного матеріалу з питань їхнього майбутнього працевлаш­тування. В процесі проведення тренінгу учасники здобули певні знання, сформували практичні вміння і навички, які необхідні їм при виборі або зміні професії та влаштуванні на роботу. Особливим досягненням була спроба зміни стереотипів стосовно можливостей працевлаштування молоді з інвалідністю, їхніх життєвих успіхів, підвищення самооцінки, формування лідерських навичок.

Учасники всі разом взяли участь у проведенні рухових вправ та рольової гри «Прийом на роботу», написанні резюме та супровідного листа. Вони жваво обговорювали пріоритети вибору місця роботи і мотивації до вибору професії, аналізували власні професійні та особистісні якості.

Найскладнішою для учасників виявилася вправа «Казковий герой з інвалідністю», яка мала на меті сформувати віру в себе, вольові якості, впевненість у своїх силах. Але у молоді виникли труднощі в аналізуванні причини виникнення інвалідності у казкових героїв і пошуку виходу з ситуації.

Труднощі також викликали анкети, в яких з метою налагодження зворотного зв’язку з фахівцями, які задіяні у проекті, нечуючі прокоментували свою участь у тренінгах та оцінили кожну ланку роботи. За підсумками цього опитування з’ясувалось, що більшість учасників першого туру проекту очікують нових тренінгів, які б мали проводитися більш системно з різноманітної тематики. Вони прагнуть, щоб пропонована тематика більше була спрямована на розвиток їх особистісних якостей, вирішення питань сім’ї та шлюбу серед інвалідів, проблеми молодих сімей та безробіття серед інвалідів різних нозологій. Ось які очікування висловили учасники проекту:

 

Юлія Гурська, випускниця ЗОШ № 95
м. Львова (зі спеціальними класами для слабочуючих).

 

Юлія ГУРСЬКА: «Сподобалась форма проведення тренінгу, не мали часу нудьгувати. Ми малювали, розмовляли, ділились враженнями. Так, форми проведення занять надзвичайно корисні і потрібні студентам».

 

Оксана Денисюк, випускниця Підкамінської ЗОШ для слабочуючих дітей.

 

Оксана ДЕНИСЮК: «Я зрозуміла, що процес працевлаштування для осіб з інвалідністю в принципі нічим не відрізняється від звичайного процесу працевлаштування, просто необхідно враховувати певну специфіку роботи».

 

Назар Лісовець, випускник Калуської школи(Івано-Франківська обл.)
та художнього ліцею № 20 м. Львова.

 

Назар ЛІСОВЕЦЬ: «На тренінгу нам було надано багато наочного матеріалу, що спрощувало процес розуміння тем. Сподобалась організація семінару. Зміст тренінгу був цікавий і корисний».

 

Ірина Павловська, випускниця загальноосвітньої школи за місцем проживання,
слабочуюча, волонтер-сурдоперекладач.

 

Ірина ПАВЛОВСЬКА: «Скласти резюме, пройти співбесіду — справи, які тепер не лякають. Тренінг додав мені впевненості у своїх силах, адже тепер я більше поінформована про особ­ливості працевлаштування осіб з інвалідністю, здобула корисні навички».

 

Юрій СЛЕПНЬОВ: «Початок реалізації себе в майбутній професії став для мене більш зрозумілішим. Тепер я знаю, де можна отримати необхідну інформацію про особливості працевлаштування осіб з інвалідністю (наприклад, це сайт центру зайнятості, сайт організації «Зелений хрест»), також я зможу зазирнути до свого конспекту з тренінгу і дещо повторити».

 

Ліля Cтрус, вихованка Днз № 35  для дітей з порушеннями слуху
і школи № 101 Марії Покрови для глухих дітей.

 

Ліля СТРУС: «Я задоволена тим, що нам випала така нагода отримати практичні поради стосовно працевлаштування осіб з інвалідністю в Україні. Ми корисно і цікаво провели час: отримали нові знання і навички, а також познайомилися з новими людьми».

 

Ольга Терех, випускниця 101 школи Марії Покрови для глухих дітей
м. Львова, працює з «Деревом очікувань».

 

Ольга ТЕРЕХ: «На тренінгу панувала дуже приємна, дружня атмосфера, я б із задоволенням ще раз взяла участь у таких заходах. Дякую організаторам тренінгу».

 

Крім нечуючих, які потребували перекладу заходів на жестову мову, решта учасників тренінгу мала інші нозології інвалідності й самостійно справлялася з завданнями. Потребу у частковому супроводі під час проходження тренінгу потребували Олександр Клемба та Роман Кравчик — особи з порушеннями зору, студенти медсест­ринської справи.

В результаті всієї проведеної роботи заплановано наступні заходи:

— розширення існуючої Бази даних осіб з інвалідністю за їхньою кваліфікацією та бажаним місцем праці — для більш ефективного інформування працедавців та ефективного працевлаш­тування;

— проведення тренінгової програми та практичних консультацій (юридичних, психологічних);

— організація практичних заходів з працевлаш­тування осіб з інвалідністю (співбесіди, ярмарки вакансій тощо).

У результаті реалізації проекту передбачається:

— працевлаштування не менше 20 осіб з інвалідністю;

— налагодження ефективної системи обміну інформацією про випускників з інвалідністю — кандидатів на роботу, поміж роботодавцями через систему соціального партнерства;

— створення нових сталих партнерських зв’язків між структурами, що сприяють праце­влаштуванню інвалідів, та вищими навчальними закладами Львова.

 

Л. МАЛИНОВИЧ, тренер проекту,
старший викладач факультету психології Львівського
державного університету внутрішніх справ.газета Наше Життя

Мета львівського проекту — допомогти у працевлаштуванні молоді з інвалідністю

2014-02-22
Освіта / Освіта глухих https://ourlife.in.ua/uploads/posts/2014-02/1392546403_robota-v-malih-grupah-na-trenngu-zlva-napravo-tereh-olga-pavlovska-rina-lsovec-nazar-denisyuk-oksana-strus-llya-gurska-yulya-slyepnov-yura_.jpg

У Львові завершено роботу над першим етапом проекту «Сприяння у працевлаштуванні випускників з інвалідністю вищих навчальних закладів м. Львова», яка тривала з жовтня по грудень 2013 року. Метою проекту є сприяння працевлаштуванню молодих фахівців з інвалідністю. Це здійснювалось шляхом створення системи підготовки випускників вузів, які мають особливі потреби, до активних форм пошуку роботи, а також підготовки роботодавців до прийому на роботу молодих працівників з інвалідністю.

газета Наше Життя