Авторизація

     Забули пароль?


Реєстрація

   
Наше життя

Мандри до придніпровських міст

10 липня цього року члени УТОГ Полтави здійснили цікаву за своїм змістом автобусну подорож, яка об’єднала в собі декілька екскурсій і заходів з відвідуванням чотирьох міст півдня Полтавщини: Козельщини, Комсомольська, Кременчука, Крюкова і Деївської гори. Мандрівки за згаданими місцями були незвичні, різноманітні, не схожі одна на одну.

 

Мандри до придніпровських міст

Бiля кар'єра.

 

Першим населеним пунктом, де зробили зупинку, було районне містечко Козельщина, що привабило нас величною пам’яткою архітектури — Козельщинським Різдва Богородиці монастирем. Історія його побудови така. У 1882 році володарі маєтку в с. Козельщина — В.І. і С.М. Капністи (нащадки російського письменника Василя Капніста (1758—1823)), з нагоди одужання від тяжкої хвороби їхньої доньки Марії, спорудили Різдва Богородиці церкву, а в 1891 році заснували вже згаданий жіночий монастир. Виник він біля збудованої в 1881 році кап­лиці, в якій було встановлено ікону Козельщинської Богоматері, яка допомог­ла зцілитися доньці Капністів.

У 1900—1906 роках, за проектом архітектора С.В. Носова, тут зведено Різдва Богородиці собор, який привертає увагу своєю красою. Вони оглянули його, милуючись архітектурними витворами споруди, а зайшовши до неї, помолились і поставили свічки.

Подолавши 110 км від Полтави, прибули в Комсомольськ — наймолодше місто Полтавської області, один з найбільших промислових центрів краю. Місто розташоване на лівому березі Дніпра, на місці колишніх сіл і хуторів, засноване 29 листопада 1960 року, у зв’язку з будівництвом Дніп­ровського (згодом Полтавського) гірничо-збагачувального комбінату.

 

Козельщина. Рiздва Богородицi монастир.

 

Чотиригодинна екскурсія розпочалася в Музеї Полтавського гірничо-збагачувального комбінату (ПГЗК), де екскурсовод зазначив, що древній унікальний розлам кристалічного щита Землі, що утворився близько 2,5 млрд. років тому в архейських породах, проліг від Кривого Рогу до Курська, саме через місце розташування майбутнього Комсомольська, і відзначений покладами залізорудних кварцитів (залізної руди).

У середині 50-х років XX століття доктор геолого-мінералогічних наук М.Н. Доброхотов, на основі багаторічних досліджень геологів, прийшов до висновку про доцільність промислової розробки залізорудних родовищ. Розпочалося будівництво первістка гірничо-видобувної промисловості Полтавської області — гірничо-збагачувального комбінату та міста Комсомольська, які розпочали споруджувати наприкінці 1960 року.

На комбінаті працює 1,5 тисячі робітників. Про це та інше розповів, ділячись з нами цікавими фактами, екскурсовод. Музей привернув увагу присутніх сучасним дизайном експозицій та багатством експонатів.

Далі утогівці дісталися до кар’єру. Перед тим вони одяг­ли жилети і каски жовто-гарячого кольору. Це потрібно було за вимогами техніки безпеки пересування біля кар’єру, котрий є гірничим підприємством, що займається видобуванням залізної руки з-під поверхні землі відкритим способом. Підхід до кар’єру обладнаний оглядовим майданчиком, з якого екскурсовод розповів про технологічні процеси видобутку залізної руди. Саме з цього майданчика було цікаво спостерігати, як на дні величезного котловану копошаться, як мурахи, бульдозери, екскаватори, самоскиди. Таке видовище справило на нас велике враження. Це було не якесь хаотичне дійство, а впорядкована технологія видобутку і завантаження залізної руди. Коли ми дивились на роботу машин у кар’єрі, то здалося, ніби все це відбувається на дні планети Земля.

Після всього побаченого, ми здійснили одногодинну прогулянку на паромі по Дніпру, під час якої почули від екскурсовода розповідь про флору й фауну Дніпра, а також про жорстокі бої, що відбувалися в роки Другої світової війни під час оборони та форсування Дніпра у вересні 1941 та листопаді 1943 років. На дніпровській переправі загинули тисячі місцевих жителів, які були мобілізовані та без належної підготовки направлені до участі у бойових діях. Тож Комсомольськ побудований на місці жорстоких боїв. Члени УТОГ вшанували пам’ять загиблих хвилиною мовчання, коли відвідали пам’ятник на місці форсування Дніпра радянськими військами 1943 року.

 

Прогулянка по Днiпру.

 

Пообідавши і здійснивши автобусом екскурсію по місту, взяли шлях на Кременчук — друге придніпровське промислове місто на Полтавщині, і зок­рема, попрямували до офісу Кременчуцької ТО УТОГ. Як в цьому разі не згадати, що перша реєстрація і взяття на облік глухих у Кременчуку були здійснені у 1925 році групою нечуючих, які були об’єднані при міськсобезі. Тож, фактично, Кременчуцькому об’єднанню глухих виповнилось нині 90 років. Що ж, вік поважний, і є чим пишатись!

Нас радо зустріли нечуючі Кременчука та голова ТО — Геннадій Сіренченко. Зустріч була теплою і дружньою. Слід зазначити, що під час спілкування був весь склад Полтавської обласної організації УТОГ на чолі з головою Леонідом Усенком. Тому місцеві активісти мали змогу по-діловому поспілкуватись, порадитись з керівництвом облорганізації УТОГ у вирішенні наболілих питань.

Попрощавшись з кременчужанами, автобусом вирушили до Крюкова (історична назва міста, яке входить до Кременчука), що знаходиться на правому березі Дніпра. Для нечуючих це місто дороге тим, що воно пов’язане з навчанням глухих. Тут у кінці 40—50 років минулого століття, біля залізнично-транспортного моста через Дніпро, знаходилась школа для глухих дітей, до якої ми під’їхали. В нашій групі екскурсантів було двоє нечуючих: Павло Андрійович Зінченко (1936 р.н.) і Валентина Пилипівна Самойлик (1941 р.н.), кот­рі навчалися в згаданій школі. Тож вони стали нашими екскурсоводами, розповівши про навчання і виховання глухих у цьому закладі, про умови життя, трудову діяльність тощо. Нині там, де була школа, функціонує лікарня. До цього часу, незважаючи на те, що минуло багато років, збереглись деякі будівлі школи. Цікаво було слухати розповіді В.П. Самойлик і П.А. Зінченка про педагогів і випускників школи.

 

Далі буде.

В. САКУН.газета Наше Життя

Мандри до придніпровських міст

2015-09-23
Наш відпочинок / На дозвіллі https://ourlife.in.ua/uploads/posts/2015-09/1442129111_bilya_karera_.jpg

10 липня цього року члени УТОГ Полтави здійснили цікаву за своїм змістом автобусну подорож, яка об’єднала в собі декілька екскурсій і заходів з відвідуванням чотирьох міст півдня Полтавщини: Козельщини, Комсомольська, Кременчука, Крюкова і Деївської гори. Мандрівки за згаданими місцями були незвичні, різноманітні, не схожі одна на одну.

газета Наше Життя