Авторизація

     Забули пароль?


Реєстрація

   
Наше життя

Українсько-Канадському альянсу для глухих та слабочуючих — 15 років! (Продовження)

Продовження. Початок тут.

 

Канадська сторона займалася фандрейзингом для фінансування літніх таборів, а українська команда забезпечувала організацію літніх програм. Школи для нечуючих також вносили свою лепту у фінансування. Я вважаю, що це дуже добрий і ефективний механізм для плекання змін в Україні. Адже, виконавши програму табору у відпочинковій атмосфері, учасники, повернувшись додому, мали виконати певне «домашнє завдання» і прозвітувати наступного року. Рушієм змін ставали батьки, які хотіли змін і повноцінного спілкування з власними дітьми, а також гідного життя своїх дітей після закінчення школи.

 

Командні змагання.

 

Майкл Родда запропонував почати зйомки дітей і дорослих, які спілкуються жестовою мовою. І ми придбали невелику відеокамеру для українських друзів, у яких не було на це коштів.

Великий поштовх співпраці дав візит у Канаду в 2004 році директора Інституту спеціальної педагогіки Національної академії педагогічних наук України, академіка Віталія Бондаря на запрошення професора Родди. Під час візиту була підписана міжнародна угода про співпрацю, в результаті якої в Інституті спеціальної педагогіки при підтримці канадських колег була створена лабораторія жестової мови. В ній було 8 працівників, серед яких половина — нечуючі. В Україні вперше розпочалися наукові дослідження жестової мови за фінансової та методологічної підтримки канадських колег. Значний поступ у цій сфері разом з іншими чинниками посприяв тому, що пізніше в навчальну програму шкіл для глухих в Україні був введений новий навчальний предмет — українська жестова мова. Отже, крім легалізації і повернення жестової мови в навчальне середовище, відбулася також легалізація жестової мови як об’єкта наукових досліджень. Позитивні зміни ставали незворотними.

Іншим нашим спільним здобутком стала співпраця зі створеним у 2002 році Об’єднанням нечуючих педагогів в Україні. В радянські часи глухі не могли працювати вчителями. І генератором цих змін був Майкл Родда, який був завжди відкритий до дітей і дорослих. Після виходу на пенсію в Університеті Альберти він перейшов працювати в Університет МакЮена і продовжував консультувати український проект. Остання його поїздка в Україну відбулась у 2010 році для участі в Літньому таборі в Затоці. На превеликий жаль, професор Майкл Родда помер у 2012 році» (з інтерв’ю Романа Петришина Дебрі Рассел).

З 2000 року до сьогоднішнього дня ми провели 25 літніх та зимових таборів або інститутів, як ми їх називали раніше. Донедавна таборами керував кандидат педагогічних наук Олександр Савченко, завідувач відділом слухомовної роботи Центру слухової реабілітації «Аврора» (м. Київ). Через особисті обставини він не зміг долучитись до нас цього року, коли нещодавно в Чернівцях був проведений 26-й Літній табір за фінансової та методичної підтримки кафедри загальної та соціальної педагогіки Українського католицького університету. Його організували і провели старі друзі — члени Альянсу: кандидат педагогічних наук із Кам’янець-Подільського університету Оксана Дмитрієва, директор Хустської школи-інтернату для нечуючих Богдан Деленко та автор цих рядків. Господинею табору була директор Чернівецького навчально-реабілітаційного центру №1 (колишня школа для глухих) Олена Савчук, яка доклала багато зусиль разом зі своїм колективом для успіху цього тижневого дійства.

 

Екскурсія в Хотинський замок.

 

До Чернівців приїхали команди шкіл із Хуста, Львова, Підкаменя та Кіровограда. Багато учасників брали участь і в минулорічному таборі в Хустській школі. Особливістю цьогорічної зустрічі стало те, що більше уваги ми приділяли морально-духовному вихованню. Серед команди студентів із Українського католицького університету, які розробили і втілили власну програму заходів, був студент 6 курсу Львівської духовної семінарії УКУ Олег Плішило, який має глухих батьків і вільно володіє жестовою мовою. Колись автор цих рядків був вихователем Олегового батька — Володимира, під час його навчання у Львівській школі для глухих дітей. Олег став справжнім відкриттям табору: він був у гущі всіх подій, постійно спілкувався з глухими дітьми та дорослими і допомагав у спілкуванні чуючих студентів та дорослих учасників з дітьми. Він проводив духовні бесіди з використанням мультимедійних засобів та унаочнення і просто розмовляв з глухими дітьми на теми, які їх цікавили. Кожен сніданок, обід чи вечеря починались і закінчувались короткою молитвою, як прийнято в українських християнських родинах.

Програма була дуже насичена. Ми і відпочивали, і вчилися, і змагалися. Найбільше запам’яталися дітям та дорослим поїздки до старовинної Хотинської фортеці та до Центру відпочинку «Сонячна долина», де діти не лише відпочивали й купалися, а й спостерігали за життям диких тварин у вольєрах. Учасники табору залюбки брали участь у різноманітних конкурсах: кулінарному, природничому, орієнтуванні на місцевості та спортивних змаганнях. Спільними зусиллями вони створили величезний банер.

 

Обід у походних умовах.

 

Велика вдячність директору Центру Олені Савчук та її команді, які чудово все організували, дуже смачно нас годували і оберігали наш спокій і сон! Завершальними подіями став прекрасний концерт всіх учасників табору та флешмоб «Україна єдина». Дуже тішилися діти тим, що відразу два телевізійні канали виявили зацікавлення в роботі табору і приїхали знімати сюжети про нас: це ТРК «Буковина» і 5-й канал (обидва сюжети можна переглянути на сторінці Альянсу у фейсбуці, адреса подається нижче).

Під час фінальної дискусії директор Хустської школи Богдан Деленко висловив думку, що слід об’єднати зусилля шкіл, які бажають і надалі брати участь у подібних заходах і взяти частину витрат на себе за рахунок коштів, що виділяються школам на літнє оздоровлення. «Ми влітку відправляємо дітей в літні табори для чуючих дітей. Що наші діти можуть там почерпнути корисного для свого розвитку? Дуже часто чуючі однолітки не сприймають глухих дітей як рівноцінних партнерів у спорті та відпочинку. А заходи просвітницько-виховного характеру у цих літніх таборах взагалі малоефективні через відсутність кваліфікованого сурдоперекладу. Я пропоную, щоб ми, школи, об’єдналися і організували двотижневий табір наступного року в одній із шкіл, хоча б у закарпатському Хусті або в якомусь санаторії, а Альянс із Українським католицьким університетом попросимо організувати хорошу програму для глухих дітей. Так, як працюють у наших літніх таборах студенти з соціальної педагогіки та семінарист Олег, не працюють вихователі в жодному іншому таборі України!», — так сформулював свою ініціативу пан Богдан. Цю ідею вже підтримали директор Підкамінської школи Богдан Українець, Львівської школи — Юрій Крамар та господиня Літнього табору 2015 року — Олена Савчук. Сподіваємося, що й інші директори шкіл для глухих та слабочуючих підтримають цю ініціативу.

Інформація про Альянс та табір у фейсбуці: https://www.facebook.com/groups/222751264423754/

 

І. КОБЕЛЬ, Ph.D., к. п.н.,

доцент Українського католицького університету, координатор літніх програм Українсько-Канадського альянсу глухих та слабочуючих.газета Наше Життя

Українсько-Канадському альянсу для глухих та слабочуючих — 15 років! (Продовження)

2015-09-05
Наш відпочинок / На дозвіллі https://ourlife.in.ua/uploads/posts/2015-08/1441021075_002_komandn-zmagannya1_.jpg

Канадська сторона займалася фандрейзингом для фінансування літніх таборів, а українська команда забезпечувала організацію літніх програм. Школи для нечуючих також вносили свою лепту у фінансування. Я вважаю, що це дуже добрий і ефективний механізм для плекання змін в Україні. Адже, виконавши програму табору у відпочинковій атмосфері, учасники, повернувшись додому, мали виконати певне «домашнє завдання» і прозвітувати наступного року. Рушієм змін ставали батьки, які хотіли змін і повноцінного спілкування з власними дітьми, а також гідного життя своїх дітей після закінчення школи.

газета Наше Життя