Чому три мавпи?
Багатьом з нас відомі зображення трьох мавп, одна з яких затуляє вуха, друга — очі, третя — рота. Звідки походить ця група тварин, що, як відомо, уособлюють наступний рік — Рік Мавпи?
Виявляється, що це статуетки на фасаді святилища Тосьо (Нікко, Японія). Три мавпи — це уособлення ідеї буддистської мудрості, пов’язаної із відчудженістю від неістинного: «Якщо я не бачу зла, не чую про зло і нічого не говорю про зло, то я захищений від нього».
Зазвичай ідея ілюструється трьома мавпами: Мідзару — не бачу зла; Кікадзару — не чую зло, та Івадзару — не кажу зло. Іноді додається четверта мавпа — Сідзару, що символізує принцип «не роблю зла». Вона може зображуватися у вигляді мавпи, що прикриває свій живіт або промежину.
Вибір мавп у якості символу пов’язаний із грою слів у японській мові. Фраза «нічого не бачу, нічого не чую, нічого не кажу» звучить як «мідзару, кікадзару, івадзару», де закінчення «дзару» співзвучне японському слову «мавпа».
Найчастіше походження символу «трьох мавп» пов’язують із народним японським віруванням. Визначити точний час його появи не можливо, почасти через народний характер віри, що не мала централізації і якихось архівів.
Образ став популярним у XVII столітті завдяки скульптурі в уже згадуваному на початку замітки синтоїстському святилищі Тосьо у місті Нікко.
Саме цей філософський принцип був відомий і раніше. Наприклад, ідентичні ідеї можна знайти у древнього китайського філософа Конфуція, який жив близько 551—479 р.р. до нашої ери: «Не дивись на те, що проти правил, не слухай того, хто проти них, не кажи того, що проти них».
Отже, вдумаємося у багатовікову мудрість і напередодні Року Мавпи виконаємо цю настанову у сподіванні на те, що майбутнє принесе нам мир, добробут, щастя і любов! З Новим роком!
Підготувала Н. МАЛИШКО.
СХОЖІ НОВИНИ





