Авторизація

     Забули пароль?


Реєстрація

   
Наше життя

У січні 2015 року — ювілей Одеси!

В історичній науці початком історії будь-якого населеного пункту вважають першу пи­сьмову згадку про нього. Історик Олександр Болдирев довів, що перша згадка про порт Качибей, на місці якого зараз стоїть Одеса, з’явився в 1415 році.

 

 

З «Історії міст і сіл УРСР. Одеська область» маємо: «На території сучасного міста (Одеси) людина жила з найдавніших часів... На територіях міста знай­дено римські монети (II століття н.е.), у III—V століттях тут існували численні поселення черняхівської (праукраїнської — прим. автора) культури... На кінці XIV — початку XV століття владу над Північно-Західним Причорномор’ям захопило велике князівство Литовське. Саме в цей час на місці сьогоднішньої Одеси виникло поселення Качибей (Коцюбіїв, Кочикленов, Гаджибей). Перша згадка про нього належить до 1415 року, коли Качибей був порівняно значним портом, звідки вивозилось зерно».

Історичні джерела фіксують такі факти. До 1362 року південний кордон Литовсько-Руського князівства проходив по лінії Біла Церква — Канів, і все Південне Поділля від Дністра до Дніпра входило до складу Золотої Орди.

Князь Литовсько-Руського князівства Ольгерд в Синьоводській битві 1362 року розгромив об’єднане військо «...отчичей и дядичей Подольской земли трех братьев татарских — Хаджибея, Кутлубуга и Димит­рия...» (всі з роду Чінгіс-хана — прим. автора). Результатом цієї битви було приєднання всього Південного Поділля до Литовсько-Руського князівства з виходом до Чорного моря.

У 1421 році посол королів Англії та Франції Гільберт де Ланноа їхав через Валахію, Поділля, Крим до Константинополя і описав свої відвідини Львова, Поділля, Криму, Константинополя. Через Поділля від Кам’янця він їхав у супроводі подільського старости князя Василя Острозького, нащадка галицького короля Данила. Цього князя він називає Красним (Гедігольдом) і засвідчує, що князь вів з собою 12 тисяч чоловік і 4 тисячі возів з каменем і деревом для побудови фортеці і заснування поселень.

Князь Василь Острозький за часи свого правління (1411—1423) побудував не одну фортецю на Чорному морі (в тому числі і в Качибеї), і не один десяток поселень, які заселив своїми людьми. На відстані людського зору між поселеннями були побудовані сторожові вежі для передачі повідомлень до столиці Поділля — Кам’янця.

У другій половині XV століття Качибеїв захопила могутня Османська імперія та її васал Кримське ханство. Качибеїв було перейменовано в Хаджибей і значно укріплено фортецю, збудовану Василем Острозьким.

На подільських землях, підвладних кримському хану, залишились українці та переселенці з інших земель, які займались землеробством і віддавали десяту частину врожаю Кримському ханству. Серед них було чимало козаків і селян, які переселились не тільки з України. Особливо зросла кількість козаків після зруйнування Запорозької Січі російськими військами.

Хаджибей був приєднаний до Російської імперії внаслідок російсько-турецької вій­ни 1787—1791 років. Хаджибей був взятий 14 вересня 1789 року в результаті штурму шести полків чорноморських козаків (колишніх запорожців — прим. автора) і російської батареї.

В царському указі від 27 січня 1795 року про створення Вознесенського намісництва було згадано «город Одеса, который татары Хад­жибеем именовали».

Історик XIX століття Костянтин Смольяні­нов писав, що найменування Одеса з’яви­ло­ся ще раніше — в указі від 10 січня 1795 року.

Отже, в січні 2015 року повинно бути 220-річчя заснування Одеси? Але у 1794—1795 роках ніхто місто Одесу не заснував, бо не можна заснувати те, що вже існує. Так що одесити можуть пишатися тим, що їхньому місту в 2015 році, згідно канонам історичної науки, — 600 років, але ніяк не 220.

 

М. РИБАЛЬЧЕНКО.газета Наше Життя

У січні 2015 року — ювілей Одеси!

2015-01-12
Наш відпочинок / Це цікаво https://ourlife.in.ua/uploads/posts/2014-12/1419844841_odessa_.jpg

В історичній науці початком історії будь-якого населеного пункту вважають першу пи­сьмову згадку про нього. Історик Олександр Болдирев довів, що перша згадка про порт Качибей, на місці якого зараз стоїть Одеса, з’явився в 1415 році.

газета Наше Життя