Авторизація

     Забули пароль?


Реєстрація

   
Наше життя

Як отримати ортопедичне взуття безкоштовно?

Відповідно до законодавства про соціальну підтримку осіб з інвалідністю (зокрема, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 5 квітня 2012 р. № 321 «Про затвердження Порядку забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю та інших окремих категорій населення, переліку таких засобів») зазначена категорія громадян має право на безкоштовне забезпечення ортопедичним взуттям. Як скористатися цим правом? Про це ви дізнаєтеся з цієї статті.

 

 

Що таке ортопедичне взуття?

 

Перш за все, з’ясуємо що таке ортопедичне взуття. Це взуття, що має спеціальне призначення: слугує для виправлення деформації ступні та зменшення болю при ходінні.

Воно відрізняється від звичайного взуття особливою будовою, виготовляється переважно з натуральних матеріалів, має досить жорсткі задники для міцної фіксації стопи та внутрішні вкладки, які фіксують гомілковостопний суглоб; спеціальні устілки й супінатор. Всі ці пристосування призначені для утримання стопи в правильному положенні та для рівномірного перерозподілу навантаження на стопу.

Також ортопедичне взуття здебільшого має широкий «ніс» для комфортного розташування пальців ніг.

Все ортопедичне взуття поділяється на дві групи — профілактичне та лікувальне.

Профілактичним називають якісне взуття із супінаторами, міцними задниками та анатомічно правильною платформою. Воно дозволяє уникнути зайвого навантаження на різні ділянки стопи і відповідно не створює дискомфорту при ходінні. Адже через носіння неякісного взуття з часом можуть виникати біль, а потім і викривлення стопи. Профілактичне взуття запобігає цим проблемам.

Лікувальне ортопедичне взуття потрібне тоді, коли людина вже має певні патології стопи чи осі кінцівки.

Певна річ, що справжнє ортопедичне взуття виготовляється індивідуально, тобто шиється під замовлення з урахуванням анатомічних особливостей конкретної особи і деформації її ніг.

 

 

Хто має право на безкоштовне ортопедичне взуття?

 

До переліку категорій, які можуть безкоштовно отримати спеціальне взуття, входять діти з інвалідністю та дорослі особи з інвалідністю, якщо у них є наступні патології:

 • складні деформації стоп;
 • поразки й вроджені деформації стоп;
 • ДЦП з м’язовою атрофією ніг;
 • діабетична стопа;
 • укорочена кінцівка тощо.
 • Необхідно врахувати, що для використання ортопедичного взуття є протипоказання:
 • гнійні процеси у тканинах кінцівок;
 • трофічні виразки стоп;
 • алергія на матеріали, з яких виготовлено взуття.

 

 

Куди слід звертатися у першу чергу?

 

Як і інші види соціальної допомоги, забезпечення ортопедичним взуттям проводиться після подання заяви щодо бажання інваліда отримати її. Тому, щоб отримати ортопедичне взуття, необхідно написати заяву до управління соціального захисту.

Але, перш за все, необхідно оформити, звернувшися до медико-соціальної експертної комісії (МСЕК), індивідуальну програму реабілітації так, щоб в індивідуальну карту були вписані рекомендації на використання інвалідом ортопедичного взуття.

Отже, при оформленні індивідуальної програми реабілітації (ІПР) особі з інвалідністю слід звернути увагу лікарів на потребу в ортопедичному взутті й вимагати запису в карту ІПР відповідного висновку про необхідність надання ортопедичного взуття.

До управління соціального захисту разом із заявою надаються:

 • індивідуальна карта реабілітації (з висновком про необхідність виготовлення ортопедичного взуття);
 • довідка про інвалідність;
 • паспорт і його копія;
 • копія ідентифікаційного коду;
 • для дітей — паспорт одного з батьків, свідоцтво про народження дитини.

 

 

Де замовити взуття?

 

Після подачі всіх документів особі з інвалідністю необхідно відвідати установу з виготовлення ортопедичного взуття для зняття мірок. Замовити ортопедичне взуття можна у виробників, які беруть участь у спеціальній державній програмі.

У Києві в цій програмі бере участь Київське казенне експериментальне протезно-ортопедичне підприємство (вул. Фролівська, 6/8). Тут, крім ортопедичного взуття, можна також замовити: протези верхніх та нижніх кінцівок, ортези на верхні та нижні кінцівки, ортези на хребет, взуття на протези, ортези на стопу (вкладні пристосування), бандажі, корсети, тягові пристрої та інше.

Як зазначалося вище, забезпечення осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю та інших категорій населення протезно-ортопедичними виробами тут здійснюється безкоштовно за рахунок коштів Державного бюджету України за направленнями управлінь праці та соціального захисту населення, а також потерпілих від нещасних випадків на виробництві — за направленням Фондів соціального страхування населення від нещасних випадків на виробництві.

Київське протезно-ортопедичне підприємство має розвинену інфраструктуру: філії протезних цехів у м. Чернігові та м. Черкасах, медичний відділ, стаціонарне відділення первинного та складного протезування на 25 ліжок, протезний та взуттєвий цехи, сервісний центр, магазин «Здоров’я» тощо. Детальніше на сайті підприємства: kievprotez@com.ua

На Київському підприємстві з метою забезпечення належного рівня виготовлення ортопедичного взуття створено експериментальну лабораторію з індивідуального виготовлення ортопедичного модельного взуття, що дає можливість розширити дослідження з розробки і впровадження нових конструкцій і технологій.

Підприємство працює на задоволення потреб осіб з інвалідністю, дітей-інвалідів та інших категорій населення як у межах Київської, Черкаської та Чернігівської областей, так і в межах України. Окрім того, діють також протезні заводи в інших обласних центрах України: Харкові, Львові, Вінниці, Хмельницькому, Дніпрі, Полтаві, Миколаєві тощо.

Отже, в осіб з інвалідністю, які потребують виготовлення ортопедичного взуття, є можливість зробити це безкоштовно за місцем проживання.

 

Інф. «НЖ».газета Наше Життя

Як отримати ортопедичне взуття безкоштовно?

2017-05-19
На злобу дня / Актуальна тема https://ourlife.in.ua/uploads/posts/2017-05/1494863649_ortopedicheskaya-obuv.jpg

Відповідно до законодавства про соціальну підтримку осіб з інвалідністю (зокрема, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 5 квітня 2012 р. № 321 «Про затвердження Порядку забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю та інших окремих категорій населення, переліку таких засобів») зазначена категорія громадян має право на безкоштовне забезпечення ортопедичним взуттям. Як скористатися цим правом? Про це ви дізнаєтеся з цієї статті.

газета Наше Життя