Авторизація

     Забули пароль?


Реєстрація

   
Наше життя

Подарунок — не віддарунок, або що слід знати про договір дарування нерухомості перед його укладенням

До місцевих центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги звертаються громадяни з питаннями отримання роз’яснення щодо окремих аспектів догорів дарування.

 

Зрозуміло, що наявність у людей дружніх, сімейних чи іншого роду приязних відносин сприяють до мотивації, коли одна сторона (дарувальник) хоче передати в майбутньому другій стороні (обдаровуваному) безоплатно майно (дарунок) у власність.

Проте дарувальник завчасно не задумується про правові та можливі моральні наслідки таких дій. Як свідчить практика, відносини між людьми досить часто псуються, і особи, які здійснили дарування, хочуть повернути назад свій дарунок. Яка можлива вірогідність такого повернення та про які аспекти необхідно зважати — йтиметься у даній статті.

Насамперед зауважимо, що договір дарування є одностороннім договором. Це означає, що у договорі дарування не може встановлюватися обов’язок обдаровуваного вчинити на користь дарувальника будь­яку дію майнового або немайнового характеру. Тобто, якщо Ваші знайомі або сторонні особи пропонують Вам подарувати їм Вашу квартиру, а вони взамін цього зобов’язуються доглядати за Вами або ж сплатити Вам певну суму коштів — це пряма ознака, що вас вводять в оману.

Поряд з цим, договір дарування нерухомої речі обов’язково укладається у письмовій формі та підлягає нотаріальному посвідченню. Звертаємо увагу,  що за нотаріальне посвідчення договорів дарування стягується державне мито у розмірі 1 % оціночної вартості дарованої нерухомості. Проте національним законодавством встановлені винятки. Так, від сплати державного мита звільнені:

інваліди I та II груп; інваліди Великої  Вітчизняної війни та сім’ї воїнів (партизанів), які загинули чи пропали безвісти, і прирівняні до них у встановленому порядку особи;

громадяни, віднесені до категорій 1 і 2 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи та деякі інші категорії, визначені національним законодавством.

Але й на цьому фінансові витрати не припиняються. Лише у випадку, якщо Ви хочете здійснити дарування членам своєї сім’ї першого ступеня спорідненості (дітям, батькам, чоловіку або дружині), дарування не оподатковується. Проте за інших обставин, обдарованим прийдеться сплатити немаленьку суму податку державним  фіскальним органам України:

5% від оціночної вартості дарунку — у разі, якщо обдарованими не є члени сім’ї першого ступеня спорідненості;

18% від оціночної вартості дарунку — у разі якщо обдарований є нерезидентом (іноземцем) або якщо обдарований приймає дарунок від нерезидента (іноземця).

Також в українському суспільстві побутує міф, що якщо у дарувальника та обдарованого зіпсуються нормальні дружні стосунки, то дарувальник може звернутися до суду і повернути назад свій дарунок. На жаль, це всього лиш частковий міф.

Так, дійсно, договори дарування можна розірвати у судовому порядку. Проте статтею 727 Цивільного кодексу України встановлюється вичерпний перелік підстав його розірвання:

якщо обдаровуваний умисно вчинив злочин проти життя, здоров’я, власності дарувальника, його батьків, дружини (чоловіка) або дітей;

якщо обдаровуваний створює загрозу безповоротної втрати дарунка, що має для дарувальника велику немайнову цінність;

якщо внаслідок недбалого ставлення обдаровуваного до речі, що становить культурну цінність, ця річ може бути знищена або істотно пошкоджена.

Мало того, вітчизняний законодавець ще скоротив до 1 року строк позовної давності, тобто строк, протягом якого ви можете звернутися до суду для розірвання договору дарування за наявності підстав, викладених вище.

Тому рекомендуємо все виважено обдумати, якщо Ви хочете подарувати свою нерухомість іншим особам. А ще краще — звертайтеся до місцевих центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги, які проаналізують позитиви та негативи укладення як договорів дарування, так і інших цивільно-правових правочинів.

Також нагадуємо, що кожен перший та третій вівторок місяця, з 09.00 до 12.00, в офісі Центрального правління Українського товариства глухих надається безоплатна правова допомога за участі кваліфікованого перекладача жестової мови. Допомога полягає не тільки у можливості отримання правової інформації та консультацій, але й, у разі потреби, отримання адвоката для звернення за захистом своїх прав та інтересів до суду. Всі послуги надаються виключно за рахунок Державного бюд­жету України.

 

С. БРЕУС,
в.о. директора Четвертого київського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги

 газета Наше Життя

Подарунок — не віддарунок, або що слід знати про договір дарування нерухомості перед його укладенням

2017-04-07
На злобу дня / Актуальна тема https://utog.org/uploads/posts/2016-11/1479377481_photo_2016-11-17_11-48-41.jpg

До місцевих центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги звертаються громадяни з питаннями отримання роз’яснення щодо окремих аспектів догорів дарування.

 

газета Наше Життя

Реклама


Популярне

НАМ ПОДОБАЄТЬСЯ