Авторизація

     Забули пароль?


Реєстрація

   
Наше життя

Войовничий аудизм

Передісторія

 

Як і слід було очікувати, стаття у нашій газеті «Кохлеарна імплантація — хіба вихід? Глухота — хіба вирок?» підняла хвилю обговорень та дискусій не лише серед нашої спільноти глухих та слабочуючих, а й серед чуючих людей, зокрема, чуючих батьків нечуючих дітей.

Так вже вийшло, що саме на просторах однієї з соцмереж розгорілися «пекельні» обговорення вищевказаної статті. Хтось (здебільшого глухі та слабочуючі особи) виступав категорично проти КІ, хтось (чуючі) категорично вважав КІ порятунком, а хтось намагався прийняти нейтральну, так би мовити, дипломатичну сторону — примирити і тих, і тих. Отже, три табори. Три думки та три позиції.

На превеликий жаль, я зіткнулася з агресивною думкою деяких чуючих батьків нечуючих дітей, які, до речі, все ж таки зробили своїм дітям операції по вживленню КІ (мова написання авторів зберігається):

«Как можно отказаться от возможности дать своему ребенку шанс слышать? Ни один ребенок в сознательном возрасте не захотел бы снять КИ и стать глухим».

«Для меня, как и для многих, — мир глухих скудный и примитивный».

 

Насправді всіма тими словами, які були спрямовані на адресу нечуючих, ділитись не так вже й хочеться, оскільки ті слова сповнені неприхованої дискримінації… Так я зіткнулася зі справжнім войовничим аудизмом.

 

 

Що за термін «аудизм»?

 

Одразу скажу, «Вікіпедія» й Гугл не врятує, якщо шукати цей термін там. Це вже багато говорить про те, що суспільство не просто не готове сприймати подібну інформацію, а просто не знає про неї!

Отже, аудизм — це термін, що вживається для окреслення дискримінації або стереотипів про глухих людей. Особа з аудистичним ставленням вважає, що культура чуючих осіб є ліпшою і більш очікуваною, ніж культура глухих, що глухі менш здібні та справні, ніж чуючі. Аудизм становить переконання, що життя без слуху є даремним та нещасним, втрата слуху є трагедією, а глухі особи повинні ідентифікуватися, передусім, з чуючими людьми. Така форма дискримінації з’являється тоді, коли глуха людина вважається особою, нездатною виконувати роботу, завдання, дотримуватись норм  поведінки лише тому, що не чує. Явище аудизму може з’являтися й між членами спільноти глухих. Глухі, які не ідентифікують себе з жестовою мовою та культурою глухих, часто вважають себе ліпшими від тих, котрі спілкуються візуальною (жестовою) мовою та ототожнюють себе як представників культури глухих (взято з книги «Посібник для батьків нечуючих дітей», виданої за підтримки Польщі).

 

 

Приклади з життя

 

Ситуація 1. Глуха людина приходить влаштовуватись на роботу. Має диплом бакалавра, добре знається в обраній професії. Керівник відмовив у працевлаштуванні, аргументуючи відмову тим, що не зможе телефоном викликати глуху людину до себе. Це аудизм!

Ситуація 2. Слабочуючий підліток навчається у звичайній середній школі. Одного дня пішли розмови за спиною, що з такими дітьми не можна дружити та спілкуватися, бо глухота — це заразне. Аудизм!

Ситуація 3. Глухий, котрий сторониться своїх товаришів з порушеннями слуху, дивлячись на них зверхньо та намагаючись втиснутися у світ чуючих. Аудизм...

Це лише маленька частинка таких прикладів з життя… Додати ще насторожені погляди перехожих на жестикуляцію; бабусь, котрі мало не зводять руки до неба, побачивши глухих, що спілкуються на ЖМ; «просунутих» чуючих матусь глухих дітей, які дозволяють собі говорити «краще не бачити, ніж не чути» і тому подібне. Так, з цим ми стикаємося і приховувати це було б нечесно стосовно нас самих.

 

 

Причини аудизму

 

Зараз ми спробуємо розібратись, чому ж виникає аудизм у спільноті.

Євгенія, чуюча: «Почему-то думаю, что аудизм возникает от незнания. А оно вызывает страх и сильнейшее проявление страха — это уже ненависть. Также, я думаю, что аудизм может возникнуть из­за того, что люди не знают, как себя вести с глухими, ведь каноны обычного поведения со слышащими отличаются от тех, что касаются глухих».

Лаура, глуха: «По моему наблюдению, почти у всех аудистов очень узкий кругозор и они смотрят только на одну точку. К примеру, если однажды им попался на глаза глухой человек, который плохо живет из­за глухоты или не владеет письменной речью, то они сразу считают, что все глухие тоже так живут. У нас есть позитивные доказательства обратного, но все равно нам не сдвинуть их с этой точки зрения. Они не готовы принять нас, как соседей на одной планете, которые разговаривают на своем языке, и принять как одних из созданий Бога. После нескольких споров с аудистами, у меня складывалось такое впечатление, как будто их девиз: «Все существа на планете должны слышать и говорить, даже листья на деревьях!», — для них так удобнее и проще».

 

 

Висновки

 

Чомусь на думку спадає вислів російською мовою: «спасение утопающих — дело рук самих утопающих». Хоча реальність така, що є й чорне й біле...

Можливо, все залежить від нас самих, від нашої спільноти глухих. Так, нелегко пробиватись у світ звуків, але, попри все, світ чуючих має бути готовим прийняти нас та зрозуміти. Одна моя чуюча знайома, після відвідин одного із заходів у Культурному центрі УТОГ сказала, що дуже здивована, наскільки у нас, нечуючих, цікаве життя, наскільки ми згуртовані та дружні. За її словами, у нас свій прекрасний світ, набагато кращий та приємний, не схожий на їхній. Такі слова дають надію і зігрівають, адже розумієш, що як би там не було — промінчики світла завжди сильніші за темряву.

Тож, крок за кроком, ми на шляху до рівності, на шляху до подолання дискримінації та стереотипів.

 

М. АНДРІЄНКО.

 

Сохранитьгазета Наше Життя

Войовничий аудизм

2016-11-16
На злобу дня / Актуальна тема https://ourlife.in.ua/uploads/posts/2016-11/1478694899_audizm.jpg

Одразу скажу, «Вікіпедія» й Гугл не врятує, якщо шукати цей термін там. Це вже багато говорить про те, що суспільство не просто не готове сприймати подібну інформацію, а просто не знає про неї!

Сохранить

газета Наше Життя

Реклама


Популярне

НАМ ПОДОБАЄТЬСЯ